Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Českému autoprůmyslu má pomoci Antivirus

Prohlubující se čipová krize omezuje stále více výrobu aut, problémy autoprůmyslu projednala 18. října Tripartita. Automobilky a jejich dodavatelé by měly podle jejího doporučení začít čerpat příspěvky z programu Antivirus. Stát by jim mohl proplácet 60 procent náhrady mzdy do 29 000 korun. Tuto podporu musí ještě vláda vyjednat v Evropské komisi.

Do konce letošního září bylo v ČR vyrobeno 831 653 osobních vozidel, tj. pouze o 2,9 % více než v minulém „covidovém“ roce. Jak si stojí jednotlivé firmy? Většinu výrobních linek zastavila 18. října Škoda Auto, produkci omezuje i kolínská Toyota. Současné krizi zatím úspěšně odolává nošovický závod automobilky Hyundai, který se dokázal předzásobit čipy od korejských dodavatelů. Situace kolem nedostatku čipů dopadá i na subdodavatele. Zatímco průmyslová produkce v srpnu podle údajů ČSÚ meziročně klesla o 1,4 %, odvětví výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů o více než 28 %. „Globální nedostatek polovodičů výrazně překoná i negativní dopady pandemických odstávek v roce 2020. Jestliže jsme ještě letos v červnu očekávali, že se závěrem roku přijde narovnání trhu a výrobci doženou zameškanou produkci, vývoj v létě a v průběhu podzimu posouvá výkonnost odvětví bohužel na opačnou stranu. Oproti původním odhadům se kvůli nedostatku čipů nevyrobí v České republice více než 250 tisíc vozidel. To odpovídá ztrátám na tržbách ve výši zhruba 120 miliard Kč na straně automobilek a dalších zhruba 80 miliard Kč u dodavatelů,“ shrnul situaci Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu.

18.10.2021Autodealers

Informace odjinud

Volvo Truck slaví 100 let speciálními polepy. Ukázalo je nečekaně brzy

Říká se, že narozeniny byste neměli slavit dřív, než je skutečně máte. Podle Volva jsou však výroční polepy a speciální čalounění sedaček předehrou k oslavám, které se chystají na rok 2027.
auto.cz

Plug-in hybrid bez „elektromobilních“ značek? Od letoška běžné

Kdo si loni objednal plug-in hybrid a letos ho dostal, může v řadě případů zapomenout na lákavou „elektromobilní“ registrační značku. Příčinou jsou lidé, kteří v minulosti své plug-in hybridy nenabíjeli. A celé je to trochu nefér.
auto.cz

Lamborghini se k manuálu nevrátí, Bugatti nejspíš ano, a ne falešně

Návrat manuálů do těch nejdražších, nejrychlejších a nejexkluzivnějších hypersportů dost pravděpodobně zahrne i značku Bugatti, která ho nenabídla víc než čtvrt století. Naopak Lamborghini tento trend vynechá.
auto.cz

Mercedes-Benz byl po desetiletí první volbou německých taxikářů. Opustit segment byla chyba

Když se řekne německé taxi, většině z nás se vybaví vůz s trojcípou hvězdou na kapotě. V posledních letech však z důvodu malých marží tento segment možná trochu neuváženě přesunul na druhou kolej. S rostoucí konkurencí se nyní snaží získat svůj tržní podíl zpět velkými slevami oblíbených modelů.
auto.cz

Audi se nechce vzdát charisma pětiválce. Pojďme se pobavit o tom, co s ním

Jednou z cest, jak by Audi mohlo udržet svůj pětiválec naživu, je jeho instalace do Škody Superb. Tuhle i méně divoké a více pravděpodobné spekulace rozvířil šéf Audi Sport.
auto.cz

Nové auto na tři roky a bez starostí? Toyota v Česku zlevňuje hned několik modelů

Chcete jezdit v novém voze bez starostí o servis a následný prodej? Vybrané modely Toyota nyní pořídíte v rámci akční nabídky KINTO One za výhodnějších podmínek.
auto.cz

Zeekr z Košic? Geely chce vyrábět své prémiovky v Evropě

Z Evropy se postupně stává montovna čínských vozů. Část výroby sem přesouvá i Geely, které kromě své hlavní značky a Polestaru brzy přidá také prémiové modely. Vyrábět by se mohly i u našich východních sousedů.
auto.cz

Mini chystá zásadní změnu. Přijde o ikonický prvek, který pomohlo zpopularizovat

Britská ikona Mini prošla za dekády existence pořádnou transformací a některé její modely mají hodně daleko do názvu mini. Zřejmě ji ale čeká největší změna v historii, při které přijde o prvek, který pomohla zpopularizovat.
auto.cz

Renault na metanol? Motorárna Francouzů představila sériový hybrid na alternativní palivo

S rychlou elektrifikací to nevypadá, že by valnou šanci na úspěch měly nějaké alternativní pohony. Přesto se o to automobilky snaží a překvapivě úspěšný je metanol. Tomu se věnuje zejména Geely ve své domovině a nově představilo pohon vyvinutý spolu s Renaultem.
auto.cz

TEST Cupra Formentor 2.0 TSI 4Drive Tribe – Rozum má dvoulitr a čtyřkolku

Španělský bestseller v provedení Tribe Edition přináší odklon od měděných prvků ve prospěch elegantního tmavého chromu. Vyzkoušeli jsme lákavou konfiguraci s přeplňovaným benzinovým dvoulitrem o výkonu 150 kW, pohonem všech kol a příplatkovými pakety, která za částku přesahující 1,25 milionu korun nabízí dospělou mechaniku, špičkový podvozek DCC Pro a plně doladěný infotainment.
auto.cz

Toto je nový Hyundai Tucson! S tím stávajícím z Nošovic si ho nespletete

Robustní design Art of Steel, zcela nový interiér a operační systém Pleos Connect, více prostoru pro cestující a oplastovaná varianta XRT. Takový je právě představený Hyundai Tucson páté generace pro korejský trh.
auto.cz

Adam Lacko se vrátí do Mostu. Na ivecu chce doma získat pódium

Lacko se za volantem závodního tahače už ukázal v Německu. Pro mostecké klání, konané na konci srpna, má velké, ale přesto realistické ambice.
auto.cz

Poslední lepení: Rakousko pohřbívá papírovou dálničku, symbol letních dovolených

Zastávka na poslední čerpací stanici před hranicemi, fronta u pokladny a následný boj s fólií, aby se barevný čtvereček podařilo nalepit pokud možno rovně a bez bublinek. A samozřejmě pracné odškrabávání zbytků staré známky. Tyto rituály spojené s cestou na jih lze letos zažít naposledy.
auto.cz

Na vlastní oči: Letošní Barumka byla plná překvapení. Není to jen závod, je to životní styl

Jubilejní 55. ročník nejprestižnější české motoristické soutěže vyhrál nadějný jezdec Adam Březík. Akce jsme se zúčastnili osobně a sbírali pro vás atmosféru, informace i pohledy do zákulisí dealerských týmů Škoda.
auto.cz

Calendar


Public Besip SDA-CIA
Current month   

Events

Choose a day

Nejbližší akce

Members news

Chery nastínila v Pekingu novou strategii

Čínská Chery svolala stovky zástupců světových médií na pekingský autosalon kde na tiskové konferenci představila novou technologickou strategii a také nové modely pro globální trhy. Značka plánuje propojit technologický vývoj, produktové novinky a své mezinárodní ambice.

Celý článek

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Cooperate with

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava logo greensolutions
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.