Volkswagen zprovoznil v hlavním závodě Wolfsburg lokální samostatnou síť 5G (podniková síť), která zpočátku zahrnuje centrální vývojové středisko a pilotní výrobní halu.
Cílem pilotního projektu je testovat technologii 5G v náročných podmínkách automobilové výroby a zdokonalit ji pro budoucí průmyslové nasazení v sériové výrobě. Bezpečný a okamžitý přenos dat zajišťuje exkluzivní frekvence 5G. Speciální síť 5G byla uvedena do provozu také ve Skleněné manufaktuře Drážďany.
Volkswagen realizuje výstavbu a provoz infrastruktury 5G ve vlastní režii. Výhodou tohoto přístupu je zajištěná bezpečnost dat a možnost získat konkurenční náskok na základě speciálních znalostí o používání významných budoucích technologií.
„S naší strategií ACCELERATE maximálně urychlujeme transformaci výrobních závodů Volkswagen na chytré továrny. Naším cílem je nepřetržitě optimalizovat výrobu, aby byla ještě výkonnější a flexibilnější. V technologii 5G spatřujeme velký inovační potenciál – od používání inteligentních robotů a bezobslužných přepravních systémů přes síťově propojené ovládání zařízení a strojů v reálném čase až po bezdrátovou instalaci softwaru do vyrobených vozidel,“ říká Christian Vollmer, člen představenstva, odpovědný za výrobu a logistiku značky Volkswagen osobní vozy.
Přenos dat v reálném čase pro výrobu budoucnosti
V závodě Volkswagen Wolfsburg pracuje již 5000 robotů a k tomu ještě mnoo dalších strojů a zařízení. V budoucnosti bude jejich ovládání a monitoring vyžadovat bezpečný a okamžitý přenos dat. Síť 5G výrazně zkracuje latenci, tedy čas potřebný k přenosu dat prostřednictvím sítě, v porovnání s ostatními technologiemi bezdrátové komunikace, například WLAN.
Technologie 5G nabízí extrémně krátkou latenci (až jedna milisekunda), rychlost datového přenosu v řádu gigabitů a mimořádnou spolehlivost i při vysokém zatížení. Bezdrátová komunikace v reálném čase poprvé umožní realizovat velký počet aplikací chytré továrny.
Jedním ze scénářů, které se budou ve Wolfsburgu testovat v pilotní fázi za reálných laboratorních podmínek, je bezdrátový přenos dat do vyráběných vozidel. Stále vyšší stupeň digitalizace a konektivity vozidel vyžaduje ve výrobním procesu přenos velkých množství dat do automobilů. Síť 5G umožňuje realizovat tento úkol ve výrobě mnohem rychleji a s velkou časovou flexibilitou.
Výstavba a provozování sítě 5G ve vlastní režii
„Výkonná a bezdrátová komunikace probíhající v reálném čase má pro flexibilní výrobu budoucnosti zásadní význam. Síť 5G může být faktorem, který umožní realizovat průmyslový internet věcí. Chceme proto získat rozsáhlé zkušenosti s provozem a průmyslovým využitím sítí 5G,“ říká Beate Hoferová, ředitelka IT koncernu Volkswagen. V dlouhodobém horizontu se počítá s tím, že podniková síť pokryje velkou část areálu závodu Wolfsburg, který má rozlohu 6,5 kilometru čtverečních.
Volkswagen buduje a provozuje lokální infrastrukturu 5G ve vlastní režii. Spolková agentura pro sítě přidělila společnosti pro podnikovou síť ve Wolfsburgu soukromé frekvenční pásmo 3,7 až 3,8 GHz s šířkou přenosového pásma 100 MHz. Exkluzivní frekvenční pásmo je pro podnikovou síť 5G v rámci areálu výrobního závodu klíčovým faktorem.
Vlastní frekvenční pásmo totiž umožňuje bezdrátový přenos bez rušivých vlivů a s vysokou dostupností, protože je využíváno pouze společností Volkswagen za účelem výroby. Technická zařízení pro pilotní síť 5G dodal finský telekomunikační koncern Nokia.
Skleněná manufaktura Drážďany testuje ovládání výrobního zařízení prostřednictvím sítě 5G
Značka Volkswagen osobní vozy je v koncernu Volkswagen součástí kompetenční sítě 5G. Vlastní síť 5G zprovoznila také Skleněná manufaktura Drážďany, která jako pilotní výrobní závod testuje pro značku Volkswagen inovativní technologie v prostředí běžné malosériové výroby modelu ID.3.
Ve spolupráci se značkami Porsche a Audi a Technickou univerzitou Drážďany probíhá další vývoj síťově propojeného ovládání bezobslužného přepravního systému. Jeho senzory předávají data o okolí počítači v cloudu prostřednictvím sítě 5G. Počítač vypočte směr jízdy ke karoserii modelu ID.3 a v reálném čase odešle tyto informace zpět. Projekt v Drážďanech podporuje spolkové ministerstvo pro vzdělání a vývoj.
Česká vláda projednávala na středečním zasedání podporu uvažované gigafactory na baterie koncernu Volkswagen. Do tohoto jednání přišla informace, že automobilka plány na stavbu továrny prozatím ruší.
Agentura Better měla pro Scanii původně dělat správu výkonnostních kampaní, ale nakonec si obě strany dohodly větší byznys. Firma nakonec bude mít v České republice, na Slovensku a v Maďarsku na starosti celou komunikaci značky Scania.
Agentura Better měla pro Scanii původně dělat správu výkonnostních kampaní, ale nakonec si obě strany dohodly větší byznys. Firma nakonec bude mít v České republice, na Slovensku a v Maďarsku na starosti celou komunikaci značky Scania.
Výrobní závod Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně chce do roku 2030 dosáhnout uhlíkové neutrality a již o deset let později by měl vytvářet nulové emise CO2. Hlavní oblastí, na kterou se zaměří, je redukce spotřeby energií, přechod na bezemisní zdroje a zlepšení technologií.
Šéf Toyoty ČR Martin Peleška předal ve středu 14. června dva vozy Mirai ministrům práce a sociálních věcí a životního prostředí. Členové vlády mají rok na to, aby otestovali jejich vodíkový pohon.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka /KDU-ČSL/ a ministr životního prostředí Petr Hladík /KDU-ČSL/ už v minulosti nakupovali pro své resorty hybridy a elektromobily, teď se rozhodli rozšířit flotilu bezemisních vozů o vodíkový pohon. Od Toyoty si na rok pronajali za 20 000 korun měsíčně po jednom kusu Miraie.
Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva