Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Den vzpomínek na oběti dopravních nehod

Letos je to právě 25 let, kdy byl poprvé vyhlášen den vzpomínek na oběti dopravních nehod. Letos připadl na pondělí 15. listopadu. Sloganem je Pamatovat, Podpořit, Pracovat.

Iniciátorem bylo Evropské sdružení obětí dopravních nehod FEVR a taká řada jeho členů, po deseti letech, tedy v roce 2005, se připojila Organizace spojených národů, která každoročně vyhlašuje třetí listopadovou neděli jako Světový den vzpomínek na oběti dopravních nehod.

Každý rok zemře na silnicích celého světa na 1 350 000 osob, denně je to 3700 lidí, jeden mrtvý každých 24 sekund. „Každoročně celosvětově každý 44. člověk, který zemře, ztratí zbytečně svůj život při dopravní nehodě. Nikdo neví, kdo bude další na řadě,“ říká Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Dalších až 50 000 000 lidí je při nehodách zraněno. Světová zdravotnická organizace proto právem hovoří o dlouhodobé celosvětové pandemii smrtelných dopravních nehod. Dopravní nehody s sebou navíc nesou nemalé ekonomické dopady. Celospolečenské ekonomické následky dopravní nehodovosti v řadě států dosahují až tří procent HDP. I v České republice jsou obrovské, podle Centra dopravního výzkumu v roce 2019dosáhly částky 81,4 miliardy korun, nejvíce od vzniku samostatné ČR.

Organizace spojených národů proto vyhlásila Dekádu aktivit pro bezpečnost silničního provozu 2021-2030. Navazuje na Dekádu aktivit vyhlášenou na právě končící desetiletí. Jejím cílem je do roku 2030 dosáhnout padesátiprocentního snížení počtů mrtvých a zraněných při nehodách oproti roku 2021. Obsahuje 40 oblastí aktivit, jejichž plnění by mělo být zárukou dosažení dozajista ambiciózního cíle. „Zapojit se ovšem musí každý – veřejný i komerční sektor, neziskové organizace. A také každý z nás. Stačí dodržovat příslušná pravidla silničního provozu a také základní zásady slušného chování,“ apeluje Libor Budina z Autoklubu ČR. A tu a tam si připomenout například fakta nově publikovaná Světovou zdravotnickou organizací, že

· zvýšení rychlosti o 1 km/h s sebou nese 4% zvýšení rizika, že nehoda bude smrtelná,

· sražení chodce v rychlosti 65 km/h oproti 50 km/h s sebou nese 4,5násobné zvýšení pravděpodobnosti, že chodec zahyne

· náraz do boku osobního automobilu v rychlosti 65 km/h s 85% pravděpodobností skončí pro příslušného spolujezdce smrtí

· řádné používání bezpečnostních pásů snižuje riziko usmrcení při nehodě o polovinu, u pasažérů sedících vzadu o čtvrtinu

· použití dětské sedačky snižuje riziko smrti o 60 procent

· užívání mobilního telefonu za jízdy zvyšuje riziko účasti na nehodě 4x, využívání hands free sady také není bez nebezpečí

U příležitosti letošního Světového dne vzpomínek na oběti dopravních nehod představily Platforma VIZE 0, Autoklub ČR a České sdružení obětí dopravních nehod aktualizovanou společnou publikaci „ABC poškozených a pozůstalých po obětech dopravních nehod“, jejímž cílem je poskytnout potřebné rady těm, kteří se po dopravní nehodě ocitají v nelehké životní situaci.

Čtenáři v ní najdou příslušné rady z oblasti sociálního zabezpečení poškozených při nehodě i jejich blízkých, pojišťovnictví, zároveň představuje databázi obsahující judikáty vztahující se k odškodňování obětí dopravních nehod. Nechybějí ani rady psycholožky, jak se vyrovnat s nastalou těžkou životní situací.

Publikace je v elektronické podobě, je možné ji bezplatně stáhnout na webových stránkách www.csodn.cz, www.platformavize0.cz a www.autoklub.cz.

15.11.2021Autodealers

Informace odjinud

Dostavba dálnice D7 nebere konce! Kdy skončí peklo u Letiště Václava Havla?

Už dva roky probíhají na trase mezi Kutrovicemi a Panenským Týncem stavební práce na prodloužení dálnice D7. Ačkoliv se na počátku roku psalo, že na zprovoznění prvního úseku si budou muset řidiči počkat do června 2027, otevření části nově budovaného úseku se nakonec dočkali již letos v červenci.
auto.cz

Online: Velká cena Maďarska 2026

Průběžné zpravodajství a výsledky z Velké ceny Maďarska 2026.
auto.cz

Na sportovce si jen hraje. Nissan Leaf dostal verzi Nismo, zapomněli ale na výkon

Divize Nismo si vzala do parády elektrický crossover Leaf a dopřála mu výraznější vzhled i úpravy podvozku. Výkon motoru však zůstal zcela beze změn. Jízdní zážitek jako Hyundai Ioniq 5 N asi nepřinese, v domácím Japonsku si však zájemce pravděpodobně najde. A jinde ho zatím nekoupíme.
auto.cz

Mýtus o koupi slovenské dálniční známky do půlnoci má háček. Chyba stojí stovky eur

Vyrážíte na Slovensko? Dejte si dobrý pozor, jak nakládáte s nákupem dálniční známky. Přestože automatizované kamery na mýtných branách prominou nákup známky provedený do konce kalendářního dne, v případě setkání s policejní hlídkou tato tolerance neplatí.
auto.cz

Nejezděte svým vozidlem do vyřešení svolávací akce, varuje automobilka. Co teď?

Zatímco běžné svolávací akce často řeší z pohledu jízdy nepodstatné věci, existuje také mnohem závažnější forma svolávačky, známá jako DNDO - Do Not Drive Order. Pokud se vztahuje na vaše vozidlo, neměli byste jej až do jejího vyřešení vůbec používat.
auto.cz

Projektory, karaoke i generované kočičky. Zeekr 9X v Česku šokuje výbavou

Od letoška si Češi mohou koupit jedno z nejzajímavějších čínských SUV. Obrovský Zeekr 9X je výkonný, komfortní a také velmi bohatě vybavený. Jak taková netradiční konkurence pro Range Rover vypadá, ukazujeme na videu.
auto.cz

Kvalifikaci na Velkou cenu Maďarska 2026 vyhrál Lando Norris

Kvalifikaci na Hungaroringu vyhrál Lando Norris před Lewisem Hamiltonem a Charlesem Leclercem.
auto.cz

Ford použije Apple Maps coby vestavěnou navigaci. Možná nejen v USA

Leckdo v oblasti map a navigace spoléhá na Google, Fordu však je bližší Apple a jeho vlastní mapy integruje do infotainmentů vozidel na nové platformě UEV. První vůz na ní by se měl objevit v příštím roce.
auto.cz

Mototest Jawa 730 Twin: Vlastní cestou s lehkou pomocí

Jawa poslední dobou šlape na plyn. Loni představila trojici nových strojů s čínským rodokmenem, letos jsme se dočkali její vlastní novinky. Model 730 Twin byl navržen a také se vyrábí v továrně v Týnci nad Sázavou.
auto.cz

Fetiš EU na elektromobily nedává smysl, říká evropský šéf Hondy

Ředitel evropské divize Hondy volá po širších možnostech, jak snižovat emise, než jen zákazy spalovacích motorů. Současný postup podle něj vede ke zvyšování průměrného věku aut.
auto.cz

Poškrábaný nárazník nebo prasklé sklo? S připojištěním ESO nemusíte řešit spoluúčast

Povinné ručení má dnes povinně každý řidič, slouží ale zásadně těm druhým poškozeným. Jakmile přijde řeč na škody na vlastním autě, situace je vážnější.
auto.cz

Bugatti Tourbillon se učí jezdit dřív než vyjede na silnici

Vývoj hypersportu dnes nezačíná až na trati. Bugatti používá vlastní jízdní simulátor i velký pohyblivý trenažér, který rychle střídá okruhy Nardò a Nürburgring.
auto.cz

Budoucnost řemesla a automechaniků: Dnes už čistá práce, navíc za zajímavé peníze!

Vyučit se automechanikem dnes není jen o tom, ležet umaštěný od oleje pod autem. Je to často docela čistá, a navíc už během školy zajímavě placená práce.
auto.cz

Není plug-in jako plug-in. Čím se Mitsubishi Outlander PHEV liší konkurence?

Současný outlander je na českém trhu poháněný pouze jedinou plug-in hybridní motorizací. Nabíjecí hybrid ale nabízí také přímá konkurence, přičemž technických odlišností může být celá řada. V čem je outlander speciální?
auto.cz

Calendar


Public Besip SDA-CIA
Current month   

Events

Choose a day

Nejbližší akce

Members news

Chery nastínila v Pekingu novou strategii

Čínská Chery svolala stovky zástupců světových médií na pekingský autosalon kde na tiskové konferenci představila novou technologickou strategii a také nové modely pro globální trhy. Značka plánuje propojit technologický vývoj, produktové novinky a své mezinárodní ambice.

Celý článek

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Cooperate with

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava logo greensolutions
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.