Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Den vzpomínek na oběti dopravních nehod

Letos je to právě 25 let, kdy byl poprvé vyhlášen den vzpomínek na oběti dopravních nehod. Letos připadl na pondělí 15. listopadu. Sloganem je Pamatovat, Podpořit, Pracovat.

Iniciátorem bylo Evropské sdružení obětí dopravních nehod FEVR a taká řada jeho členů, po deseti letech, tedy v roce 2005, se připojila Organizace spojených národů, která každoročně vyhlašuje třetí listopadovou neděli jako Světový den vzpomínek na oběti dopravních nehod.

Každý rok zemře na silnicích celého světa na 1 350 000 osob, denně je to 3700 lidí, jeden mrtvý každých 24 sekund. „Každoročně celosvětově každý 44. člověk, který zemře, ztratí zbytečně svůj život při dopravní nehodě. Nikdo neví, kdo bude další na řadě,“ říká Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Dalších až 50 000 000 lidí je při nehodách zraněno. Světová zdravotnická organizace proto právem hovoří o dlouhodobé celosvětové pandemii smrtelných dopravních nehod. Dopravní nehody s sebou navíc nesou nemalé ekonomické dopady. Celospolečenské ekonomické následky dopravní nehodovosti v řadě států dosahují až tří procent HDP. I v České republice jsou obrovské, podle Centra dopravního výzkumu v roce 2019dosáhly částky 81,4 miliardy korun, nejvíce od vzniku samostatné ČR.

Organizace spojených národů proto vyhlásila Dekádu aktivit pro bezpečnost silničního provozu 2021-2030. Navazuje na Dekádu aktivit vyhlášenou na právě končící desetiletí. Jejím cílem je do roku 2030 dosáhnout padesátiprocentního snížení počtů mrtvých a zraněných při nehodách oproti roku 2021. Obsahuje 40 oblastí aktivit, jejichž plnění by mělo být zárukou dosažení dozajista ambiciózního cíle. „Zapojit se ovšem musí každý – veřejný i komerční sektor, neziskové organizace. A také každý z nás. Stačí dodržovat příslušná pravidla silničního provozu a také základní zásady slušného chování,“ apeluje Libor Budina z Autoklubu ČR. A tu a tam si připomenout například fakta nově publikovaná Světovou zdravotnickou organizací, že

· zvýšení rychlosti o 1 km/h s sebou nese 4% zvýšení rizika, že nehoda bude smrtelná,

· sražení chodce v rychlosti 65 km/h oproti 50 km/h s sebou nese 4,5násobné zvýšení pravděpodobnosti, že chodec zahyne

· náraz do boku osobního automobilu v rychlosti 65 km/h s 85% pravděpodobností skončí pro příslušného spolujezdce smrtí

· řádné používání bezpečnostních pásů snižuje riziko usmrcení při nehodě o polovinu, u pasažérů sedících vzadu o čtvrtinu

· použití dětské sedačky snižuje riziko smrti o 60 procent

· užívání mobilního telefonu za jízdy zvyšuje riziko účasti na nehodě 4x, využívání hands free sady také není bez nebezpečí

U příležitosti letošního Světového dne vzpomínek na oběti dopravních nehod představily Platforma VIZE 0, Autoklub ČR a České sdružení obětí dopravních nehod aktualizovanou společnou publikaci „ABC poškozených a pozůstalých po obětech dopravních nehod“, jejímž cílem je poskytnout potřebné rady těm, kteří se po dopravní nehodě ocitají v nelehké životní situaci.

Čtenáři v ní najdou příslušné rady z oblasti sociálního zabezpečení poškozených při nehodě i jejich blízkých, pojišťovnictví, zároveň představuje databázi obsahující judikáty vztahující se k odškodňování obětí dopravních nehod. Nechybějí ani rady psycholožky, jak se vyrovnat s nastalou těžkou životní situací.

Publikace je v elektronické podobě, je možné ji bezplatně stáhnout na webových stránkách www.csodn.cz, www.platformavize0.cz a www.autoklub.cz.

15.11.2021Autodealers

Informace odjinud

Tato česká města majitele aut nesnášejí. Restrikcemi pro parkování to dávají jasně najevo

Nová epizoda pořadu Silničář se zaměřuje na obce, kde je parkování auta bez přehánění za trest. Říčany jsou jen jedním z mnoha příkladů.
auto.cz

Automobilový trh prý může zkolabovat, pokud elektromobily nezlevní

Automobilka Stellantis se obává dopadů zákazu spalovacích motorů, které by mohly tvrdě zasáhnout celý trh s automobily.
auto.cz

Fotogalerie: Velká cena Velké Británie 2022 a první vítězství Sainze ve F1

Výběr fotografií z Velké ceny Velké Británie 2022, která přinesla řadu soubojů, velkou nehodu na začátku a první vítězství Carlose Sainze ve F1.
auto.cz

Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 228 kW DSG 4WD – Pochopení podstaty

Před týdenním testem nové pětiválcové Cupry Formentor VZ5 jsme si chtěli ještě jednou připomenout, jak jezdí dosavadní vrchol nabídky – Formentor VZ se čtyřválcem o výkonu 310 koní.
auto.cz

Svatozář mě dnes zachránila, říká po těžké nehodě Čou

Velká cena Velké Británie formule 1 byla krátce po startu přerušena po těžké nehodě čínského pilota Kuan-jü Čoua, který se svou alfou romeo skončil koly vzhůru za bariérou z pneumatik.
auto.cz

Potvrzeno, Ford Bronco konečně míří do Evropy!

Evropské zastoupení automobilky Ford dnes po dlouhém čekání potvrdilo, že na trhy starého kontinentu uvede novou generaci poctivého offroadu Ford Bronco.
auto.cz

BMW i3 definitivně končí, loučí se speciální edicí HomeRun

Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru.
auto.cz

Nový Hyundai Nexo prý nabírá zpoždění, důvodem má být vodíková technologie

Nová generace vodíkového SUV zřejmě dorazí až v roce 2024, naznačují nové spekulace. Je však otázkou, jaká budoucnost vlastně samotné vodíkové automobily čeká.
auto.cz

VW Touareg R na Sardinii: Offroad, pláže i hladké silničky. Obřík do zásuvky je všude doma

Vyzkoušet plug-in hybridní Touareg R v netradičním prostředí a na jeho absolutním limitu. Takové bylo hlavní poselství čtyřdenního putování napříč Sardinií. Zážitků se však našlo mnohem, mnohem víc.
auto.cz

Dacia Duster 1.5 Blue dCi 115 Extreme – Plná palba v naftě

Dacii Duster v limitované edici Extreme jsme měli v redakčním testu nedávno. Zatímco předtím přijela jako benzínová čtyřkolka, nyní dorazila v podobě naftové předokolky. Zkoušeli jsme, jak moc to změnilo její charakter. 
auto.cz

Nehoda na startu, souboj tří týmů. Carlos Sainz získal v Silverstonu své první vítězství

Dramatickou Velkou cenu Velké Británie 2022 vyhrál Carlos Sainz před Sergiem Pérezem a Lewisem Hamiltonem.
auto.cz

Jaguar postavil první nový C-Type. Výroba si vyžádala 3000 hodin práce

Jaguar na začátku loňského roku oznámil, že obnoví výrobu jednoho ze svých nejslavnějších závodních aut. Nyní se chlubí prvním hotovým exemplářem.
auto.cz

Co provede cukr v palivové nádrži auta? Je to opravdu taková spoušť?

Pověra o znehybnění auta pomocí cukru podstoupila test. Zkušební proces potvrdil předpokládaný výsledek, pouhé oslazení benzínu však k zastavení nestačí.   
auto.cz

Barva jako faktor amortizace: Jaký odstín vybrat, abyste neprodělali?

Výběr barvy ovlivňuje hodnotu nového i ojetého vozu. Špatná volba může stát desítky tisíc korun, zjistila analýza dopadů na amortizaci.
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.