Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Listopadové prodeje nejen pod vlivem čipů a pandemie

Pokud bychom srovnávali listopadové registrace 16 174 osobních a 1 485 lehkých užitkových automobilů s říjnem, pak zejména u osobních vozů došlo ke skokovému zlepšení. Také po 11. měsících letošního roku jsou prodeje lepší než loni. Při srovnání s roky před pandemií to ale už tak dobře nevypadá.

Jako každé statistiky lze i ty automobilové obzvláště letos prezentovat optimisticky, reálně nebo pesimisticky. Záleží jen na úhlu pohledu a přání co se chce preferovat. Na trh totiž působí daleko víc faktorů než v minulých letech. Tím nejhorším je samozřejmě pandemie koronaviru, se kterou do určité míry souvisí nedostatek „čipů“, ale to není vše.

Oproti roku 2017 jsou letos výsledky registrací osobních vozů o čtvrtinu nižší a je víc než pravděpodobné, že i kdyby nebylo pandemie, hodnoty z let 2016 až 2018 by náš trh letos stejně nedosáhl. Jednou z příčin je skutečnost, že náš vozidlový park je docela slušně nasycený a majitele starých vozidel prakticky nic moc nenutí k jejich obnově.

Zájmu o nová auta nenahrává ani strukturální „modernizace“ nabídky, která u nových automobilů míří stále výš (a dráž!), takže např. díky některým rádoby inovativním prvkům ovládání, které jsou jen komplikovanější, se vozy cenově vzdalují kupním možnostem významné cílové skupiny méně movitých zákazníků.

Když k tomu připočítáme značnou hospodářskou nejistotu a v neposlední míře také zdražování prakticky všeho, není divu, že se nemalá část potenciálních zákazníků rozhoduje ponechat si svá auta déle, nebo se obrací ke koupi ojetin.

Také proto jsou první registrace dovážených ojetin už několik měsíců vyšší než registrace nových vozů. V listopadu to bylo 17 492 ojetých k 16 174 nových. I to patří k současné realitě českého automobilového trhu.

Je nesporné, že za poslední měsíce mnohým výrobcům ovlivnily produkci nejen protipandemická opatření, ale také nedostatek „čipů“. Výsledky registrací tak ukazují, jak které značky měly s čipy problémy. Např. Škoda přes odstávku výroby nakonec určitou dodávku čipů zřejmě získala a mohla u nás dodat alespoň 5 410 vozů, což je sice méně než loni, ale ještě zpočátku měsíce vypadala situace daleko hůř.

Velké problémy neměly naopak korejské značky Hyundai, který už dosáhl na tržní podíl 12,95 % a Kia (5,91 %). V listopadové hitparádě se umístily na druhé a třetí příčce, a vykázaly také největší meziroční nárůst registrací (Hyundai + 51,92 % a Kia +35,41 %). Pro Kiu je to doslova historický úspěch.

Rovněž čtvrtá Toyota měla určitě méně problémů než Volkswagen, který klesl z třetí až na pátou příčku, s tržním podílem jen 4,86 %. Nejen vlivem nedostatku čipů zaznamenal VW na českém trhu za listopad meziroční propad celých – 64,7 %.

06.12.2021Autodealers

Informace odjinud

Rovanperä přepisuje rekordy, stal se nejmladším mistrem světa!

Padesátý start v soutěži mistrovství světa proměnil Kalle Rovanperä v titul mistra světa. Ve věku 22 let a jednoho dne se stal nejmladším mistrem světa v historii rallye, která se jezdí jako světový šampionát od roku 1973.
auto.cz


Tesla Roadster je už nezajímavý hypersport překonaný rodinným sedanem

Tolikrát slibovaný elektromobil postupně přichází o auru raketového stroje. Fantastická dynamika už není jeho výsadou, tempo zvládá držet sedan schopný pobrat celou rodinu i s nákupem.   
auto.cz

Brabus 600, aneb když Maybach nestačí. Dvojnásobná cena a 97 koní navíc

Pokud pro vás není Mercedes-Maybach třídy S dostatečně rychlý, luxusní a exkluzivní, Brabus má pro vás řešení. Představivosti se mnoho mezí neklade, ale nesmíte mít hluboko do kapsy.
auto.cz

Gangy kradou osmiválcové Dodge, před koncem výroby je shání na Blízkém východě a v Africe

Rychle před ukončením výroby využívají zloději dostupnost osmiválcových aut. Celé gangy kradou vystavené kusy na objednávku tisíce kilometrů vzdálených odběratelů.
auto.cz

Rallye Nový Zéland v cíli: Rovanperä vyhrál a je nejmladším mistrem světa

Finský jezdec Kalle Rovanperä (Toyota GR Yaris Rally1) vyhrál Rallye Nový Zéland, která byla jedenáctým podnikem letošního mistrovství světa v automobilových soutěžích. Stal se poprvé mistrem světa a ve věku 22 let a jeden den je nejmladším v historii. Překonal sedmadvacet let starý rekord legendárního Skota Colina McRaeho.
auto.cz

Motocyklová VC Thajska 2022: V MotoGP na osychající dráze porazil Oliveira Millera

Nejsilnější kubatura se v thajském Buriramu stala na vodě kořistí Miguela Oliveiry. Bláznivý a krátký závod Moto2 vyhrál Tony Arbolino před Filipem Salačem. V Moto3 posílil Dennis Foggia své šance na titul.
auto.cz

Manhart vyladil Nissan Patrol Nismo, teď nabídne až 650 koní

Mohutný offroad s osmiválcem dostal přeplňování kompresorem, kromě výkonu ale nabídne i tradiční okázalost.
auto.cz

Rallye Pačejov po 1. dnu: Šampion Kopecký vede, ale Mareš je hodně blízko

Devítinásobný mistr republiky Jan Kopecký (Škoda Fabia Rally2 evo) zatím vede po prvním dnu Invelt Rally Pačejov, která je sedmým podnikem SONAX mistrovství republiky v automobilových soutěžích. 
auto.cz

Alpine láká na premiéru okruhově zaměřené A110 R

Úspěšná Alpine A110 se dočká okruhově zaměřené verze R, která se představí již začátkem příštího týdne. Informací máme zatím pomálu, ale náznaky automobilky slibují skutečnou specialitu.
auto.cz

Pole position na osychající trati získal v Singapuru Leclerc. Verstappen až osmý

Pole position na Velkou cenu Singapuru 2022 získal Charles Leclerc, který do závodu odstartuje před Pérezem a Hamiltonem.
auto.cz

Multivan T7 se v tichosti pochlubil spacím paketem. Víme, kdy dorazí do Česka

Poslední generace populárního Volkswagenu Multivan, někdy označovaná jako T7, se během veletrhu IAA konečně pochlubila praktickým spacím paketem.
auto.cz

Kvalifikace motocyklové VC Thajska 2022: V MotoGP zlomil rekord Marco Bezzecchi

Nejrychlejší časy vybojovali při jednostopé Grand Prix Thajska v jednotlivých kubaturách Marco Bezzecchi (MotoGP), domácí Somkiat Chantra (Moto2) a Dennis Foggia (Moto3).
auto.cz

Toyota bZ4X: Poprvé čistě elektricky

Model k názvem bZ4X je vůbec prvním z řady nových toyot s označením BZ = Beyond Zero aneb Za nulovou hranicí emisí. Nabízí výrazný design, velký vnitřní prostor a schopnosti pravověrného SUV. Stojí 1,3 milionu.
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.