Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Listopadové prodeje nejen pod vlivem čipů a pandemie

Pokud bychom srovnávali listopadové registrace 16 174 osobních a 1 485 lehkých užitkových automobilů s říjnem, pak zejména u osobních vozů došlo ke skokovému zlepšení. Také po 11. měsících letošního roku jsou prodeje lepší než loni. Při srovnání s roky před pandemií to ale už tak dobře nevypadá.

Jako každé statistiky lze i ty automobilové obzvláště letos prezentovat optimisticky, reálně nebo pesimisticky. Záleží jen na úhlu pohledu a přání co se chce preferovat. Na trh totiž působí daleko víc faktorů než v minulých letech. Tím nejhorším je samozřejmě pandemie koronaviru, se kterou do určité míry souvisí nedostatek „čipů“, ale to není vše.

Oproti roku 2017 jsou letos výsledky registrací osobních vozů o čtvrtinu nižší a je víc než pravděpodobné, že i kdyby nebylo pandemie, hodnoty z let 2016 až 2018 by náš trh letos stejně nedosáhl. Jednou z příčin je skutečnost, že náš vozidlový park je docela slušně nasycený a majitele starých vozidel prakticky nic moc nenutí k jejich obnově.

Zájmu o nová auta nenahrává ani strukturální „modernizace“ nabídky, která u nových automobilů míří stále výš (a dráž!), takže např. díky některým rádoby inovativním prvkům ovládání, které jsou jen komplikovanější, se vozy cenově vzdalují kupním možnostem významné cílové skupiny méně movitých zákazníků.

Když k tomu připočítáme značnou hospodářskou nejistotu a v neposlední míře také zdražování prakticky všeho, není divu, že se nemalá část potenciálních zákazníků rozhoduje ponechat si svá auta déle, nebo se obrací ke koupi ojetin.

Také proto jsou první registrace dovážených ojetin už několik měsíců vyšší než registrace nových vozů. V listopadu to bylo 17 492 ojetých k 16 174 nových. I to patří k současné realitě českého automobilového trhu.

Je nesporné, že za poslední měsíce mnohým výrobcům ovlivnily produkci nejen protipandemická opatření, ale také nedostatek „čipů“. Výsledky registrací tak ukazují, jak které značky měly s čipy problémy. Např. Škoda přes odstávku výroby nakonec určitou dodávku čipů zřejmě získala a mohla u nás dodat alespoň 5 410 vozů, což je sice méně než loni, ale ještě zpočátku měsíce vypadala situace daleko hůř.

Velké problémy neměly naopak korejské značky Hyundai, který už dosáhl na tržní podíl 12,95 % a Kia (5,91 %). V listopadové hitparádě se umístily na druhé a třetí příčce, a vykázaly také největší meziroční nárůst registrací (Hyundai + 51,92 % a Kia +35,41 %). Pro Kiu je to doslova historický úspěch.

Rovněž čtvrtá Toyota měla určitě méně problémů než Volkswagen, který klesl z třetí až na pátou příčku, s tržním podílem jen 4,86 %. Nejen vlivem nedostatku čipů zaznamenal VW na českém trhu za listopad meziroční propad celých – 64,7 %.

06.12.2021Autodealers

Informace odjinud

Suzuki Vision Gran Turismo je sporťák s motorem z Hayabusy, 3 elektromotory a pohonem všech kol

Suzuki představilo koncept pro závodní hru GranTurismo. Chlubí se pohonem všech kol, motorem z motorky Hayabusa a třemi elektromotory. V přípravě je okruhová verze.
auto.cz

Fotogalerie: GP Monaka od 50. let po dnešek

Podívejte se na fotografický průřez historií Velké ceny Monaka formule 1.
auto.cz

Jaromír Jágr se přesvědčil, že je Kia EV6 bezpečné auto. A řekl, jak to celé bylo

Elektromobil, ve kterém boural slavný kladenský hokejista, si z Euro NCAP odvezl plný počet hvězd.
auto.cz

První setkání s BMW i7: Interiér je luxusní, ale co kontroverzní exteriér?

České zastoupení automobilky BMW dnes kousek za Prahou poprvé prezentovalo novou elektrickou limuzínu i7, kterou si s konkurencí rozhodně nespletete.
auto.cz

WRC Generations: Nová hra s licencí WRC vyjde na podzim. Má být nejlepší!

Studio Kylotonn se alespoň dle svých slov loučí se závodní sérií WRC ve velkém. Zda půjde opravdu o nejlepší rallye hru za poslední roky, se dozvíme 13. října 2022, kdy bude zahájen prodej WRC Generations.
auto.cz

BMW se zviklat konkurencí nenechá. Návrat do F1 není v plánu

Je to již 13 let od doby, kdy bavorská automobilka naposledy aktivně vystupovala ve formuli 1. Roky budou dále přibývat, BMW se totiž na návrat nechystá. 
auto.cz

Nový Singer 911 Big Sur je další nádherný restomod z Kalifornie

Věhlasný úpravce tradičních vozů Porsche se pochlubil novým kouskem, který opět vypadá naprosto fantasticky.
auto.cz

Maserati MC20 přijíždí oficiálně v otevřené verzi Cielo

Téměř dva roky po představení kupé přijíždí model MC20 také v otevřené verzi Cielo.
auto.cz

Sunbeam Tiger (1964–1967): Evropský roadster s motorem Ford V8

Roadster Sunbeam Tiger měl karoserii a podvozek modelu Alpine, do kterého byl namontován americký motor Ford V8. V první sérii Mark I měl objem 4,26 litru a výkon 166 koní. Mark II s objemem 4,74 litru dosahoval rychlost až 200 km/h.
auto.cz

Plastové pružiny slibují nižší váhu a větší odolnost, zkoušky vychází skvěle

Německý dodavatel dílů vyvinul plastové pružiny. Na jejich vývoji spolupracuje s několika výrobci a výsledky testů jsou slibné. Dokonce už má na nový typ pružin první objednávku.
auto.cz

Ford testuje systém automatického zpomalení aut ve vymezených zónách

Automobilka Ford testuje systém virtuálních zón s nastaveným rychlostním limitem, které by mohlo auto rozpoznat a samo při vjezdu do nich odpovídajícím způsobem upravit svoji rychlost.
auto.cz

Nepřehlédnutelný Hyundai Staria je v Česku! První svezení ukazuje, že Multivan má problém

Futuristické MPV Hyundai Staria po měsících čekání dorazilo na český trh. V rámci prezentace jsme jej důkladně prolezli a absolvovali první svezení.
auto.cz

SCG 008 je terénní závoďák za 2,3 milionu, který si musíte postavit sami

Společnost Scuderia Cameron Glickenhaus představila finální podobu terénního závoďáku, který původně vznikl jako aprílový žert. Stojí 2,3 milionu a postavit si ho musíte sami.
auto.cz

VW Touareg slaví 20 let na trhu, zákazníkům nabídne speciální edici

Vlajkové SUV automobilky Volkswagen by se mělo již v polovině příštího měsíce objevit ve speciální výbavě Edition 20, oslavující 20 let na trhu.
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.