Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Evropské sdružení ACEA vede Luca de Meo

Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) bude mít od 1. ledna 2023 nového prezidenta. Po Oliveru Zipsovi z BMW se nyní otěží ujme Luca de Meo z Renaultu.

Luca de Meo, generální ředitel Renault Group, převezme v příštím roce od generálního ředitele BMW Olivera Zipse vedení Evropské asociace výrobců automobilů. Prezident ACEA slouží vždy po dobu jednoho roku a na další může být zvolen znovu pouze jednou. Za jeho volbu jsou zodpovědní členové představenstva.

Proč je ale něco takového důležité pro běžné spotřebitele?

ACEA zastupuje šestnáct hlavních evropských výrobců automobilů, dodávek, nákladních vozidel a autobusů a právě tato asociace má velkou moc ovlivňovat a pomoci utvářet budoucnost, kterou se bude ubírat automobilový průmysl v Evropě. Představenstvo se mimo jiné zapojuje i do aktivního vyjednávání o emisních normách v Evropské unii.

„Uplynulé roky byly poznamenány pandemií, což narušilo dodavatelský řetězec, válkou na Ukrajině a energetickou krizí – to vše mělo na náš sektor hluboký dopad. Přesto byl evropský automobilový průmysl ve vysoce nestabilních dobách spolehlivou průmyslovou páteří EU. Zároveň jsme se snažili varovat před nadměrnou regulací a požadovali, aby základem konkurenceschopnosti EU byla technologická neutralita,“ uvedl odcházející Zipse.

Současný nejvyšší muž BMW byl ve vedení ACEA velice výraznou postavou a často se poměrně přímě vyjadřoval třeba i na blížící se zákaz prodeje aut se spalovacími motory. Veřejně se nechal slyšet, že evropští výrobci nejsou zdaleka připraveni na tak razantní krok. Podobný názor pak sdílí i jeho nástupce z Renaultu, takže je patrné, že se stanoviska asociace příliš měnit nebudou.

„ACEA bude i pod mým vedením nadále prosazovat rovnováhu mezi tím, co je dobré pro životní prostředí, ale také pro evropskou ekonomiku a pro společnost,“ uvedl Luca de Meo. Renault přitom pod jeho rukou postupuje obdobně. Investuje sice do elektrifikace, ale zároveň se nevzdává plánů se spalovacími motory.

30.12.2022Autodealers

Informace odjinud

ECD Project Ghost se tváří jako běžný Defender, ukrývá však elektrický pohon

Nový restomod z dílny společnosti ECD Automotive Design zaujme klasickým vzhledem i nevšedním pohonem.
auto.cz

Dacia slibuje ofenzivu v C-segmentu, Bigster a nový Duster bude vyrábět v Rumunsku

Automobilka rozvíjí svůj průmyslový plán, jehož cílem je ofenziva v C segmentu a podpora produktového portfolia.
auto.cz

Nesháníte starší Octavii s nízkým nájezdem? Tyto daly nezvykle malou porci kilometrů

Škoda Octavia je díky své všestrannosti autem, které u svých majitelů často polyká kilometry ve velkém. Přesto se dají najít kusy s překvapivě nízkým nájezdem.
auto.cz

Škoda upřesňuje plány, nový Superb a Kodiaq představí v druhé polovině roku

Rok 2023 bude pro mladoboleslavskou automobilku celkem náročný. Změn se dočká celá řada modelů.
auto.cz

Podle Jahna bude muset Škoda kvůli Euro 7 propouštět. Malá auta se už nevyplatí vyrábět

V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda Auto muset zavřít jednu výrobní halu a o práci přímo u automobilky přijde 3000 lidí. Včetně dodavatelů půjde o zhruba 10.000 propuštěných lidí.
auto.cz

Co čekat od faceliftovaného Clia? Renault pozmění motorizace a výbavu

Modernizace francouzského hatchbacku Clio je na spadnutí, pojďme se proto podívat, co Renault pro novinku připravuje. Vzhled vozu přitom již unikl na první fotografii.
auto.cz

Kdy přezout na letní pneu? Hloubka dezénu, dojíždění zimních, legislativa

S jarem se blíží přezouvání na letní pneumatiky. Podívejme se na zákon, hloubku dezénu, životnost a dojíždění zimních pneumatik.
auto.cz

Vyčištění lepkavých tlačítek u Ferrari stálo majitele skoro jako ojetá Octavie. Raději ho vyměnil za Corvettu

Při prodeji auta je slušnost předvést jej v co největší čistotě. Majiteli Ferrari to však přineslo pěkně tučnou fakturu a to chtěl jen vyčistit tlačítka.
auto.cz

TEST Škoda Enyaq RS iV – Svižný sympaťák do zásuvky

Nejvýkonnější elektrická motorizace v karoserii klasického SUV nabízí svižné svezení, parádní komfort i dostatek praktičnosti.
auto.cz

Co až EU vybije všechny malé vozy? Trh mohou reálně zachránit japonské kei cary. Vlastně sem už tiše pronikají

V Evropě postupně vymírají cenově dostupné modely. Situaci by do budoucna mohly zachránit japonské kei cary. Bude jich ale jen pár...
auto.cz

Citroën Xantia dodnes drží rekord v ovladatelnosti, poznejte jeho příběh od prvních prototypů!

Avantgardní sedan a později i kombi patří k velkým úspěchům francouzské značky. Byl moderní, komfortní a skvěle řiditelný.
auto.cz

Alfa Romeo 6C 3000 CM Boano: Splněné přání diktátora Peróna

Argentinský prezident Juan Perón si do své sbírky automobilů objednal sportovní dvoumístné kupé na podvozku Alfa Romeo 6C 3000 CM s 3,5 litrovým řadovým šestiválcem a karoserií Boano.
auto.cz

Nové Porsche 718 Boxster by mohlo vypadat takto. Jezdit bude na elektřinu

Příští generace sourozeneckých modelů Porsche 718 Boxster a Cayman dorazí zřejmě v roce 2025.
auto.cz

Mercedes-Benz GLA prošel modernizací. Sází na bohatší výbavu a elektrifikaci

Německý crossover GLA od Mercedesu prošel modernizací, která přinesla jen decentní změny vzhledu, ale o to výraznější změny techniky a výbavy.
auto.cz

Aktuality členů

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.