Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Evropské sdružení ACEA vede Luca de Meo

Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) bude mít od 1. ledna 2023 nového prezidenta. Po Oliveru Zipsovi z BMW se nyní otěží ujme Luca de Meo z Renaultu.

Luca de Meo, generální ředitel Renault Group, převezme v příštím roce od generálního ředitele BMW Olivera Zipse vedení Evropské asociace výrobců automobilů. Prezident ACEA slouží vždy po dobu jednoho roku a na další může být zvolen znovu pouze jednou. Za jeho volbu jsou zodpovědní členové představenstva.

Proč je ale něco takového důležité pro běžné spotřebitele?

ACEA zastupuje šestnáct hlavních evropských výrobců automobilů, dodávek, nákladních vozidel a autobusů a právě tato asociace má velkou moc ovlivňovat a pomoci utvářet budoucnost, kterou se bude ubírat automobilový průmysl v Evropě. Představenstvo se mimo jiné zapojuje i do aktivního vyjednávání o emisních normách v Evropské unii.

„Uplynulé roky byly poznamenány pandemií, což narušilo dodavatelský řetězec, válkou na Ukrajině a energetickou krizí – to vše mělo na náš sektor hluboký dopad. Přesto byl evropský automobilový průmysl ve vysoce nestabilních dobách spolehlivou průmyslovou páteří EU. Zároveň jsme se snažili varovat před nadměrnou regulací a požadovali, aby základem konkurenceschopnosti EU byla technologická neutralita,“ uvedl odcházející Zipse.

Současný nejvyšší muž BMW byl ve vedení ACEA velice výraznou postavou a často se poměrně přímě vyjadřoval třeba i na blížící se zákaz prodeje aut se spalovacími motory. Veřejně se nechal slyšet, že evropští výrobci nejsou zdaleka připraveni na tak razantní krok. Podobný názor pak sdílí i jeho nástupce z Renaultu, takže je patrné, že se stanoviska asociace příliš měnit nebudou.

„ACEA bude i pod mým vedením nadále prosazovat rovnováhu mezi tím, co je dobré pro životní prostředí, ale také pro evropskou ekonomiku a pro společnost,“ uvedl Luca de Meo. Renault přitom pod jeho rukou postupuje obdobně. Investuje sice do elektrifikace, ale zároveň se nevzdává plánů se spalovacími motory.

30.12.2022Autodealers

Informace odjinud

Legendární Maluch slaví padesátku! Vymysleli ho Italové, nakonec motorizoval Polsko

Silnice socialistického Polska si nelze představit bez malucha, tedy Fiatu 126p, jehož první kusy opustily výrobní linku 6. června 1973.
auto.cz

F1: Verstappen a ti další. Ve Španělsku dominoval před mercedesy

Velkou cenu Španělska vyhrál Max Verstappen před Lewisem Hamiltonem a Georgem Russellem.
auto.cz

Rallye Sardinia v cíli: Neuville vyhrál, Cais v absolutní desítce

Belgičan Thierry Neuville (Hyundai i20 N Rally1) vyhrál italskou Rallye Sardinia, která byla šestým podnikem mistrovství světa v automobilových soutěžích. Vítěz vyhrál šest rychlostních zkoušek a posunul se na druhé místo v průběžném hodnocení šampionátu.  
auto.cz

Nový VW Amarok dorazil do českého konfigurátoru. Úplný základ je do lomu nebo na pole  

Nový Volkswagen Amarok můžete mít jako holého pracanta, který se ale nevzdal klimatizace ani infotainmentu.
auto.cz

Luxusním kombi za 34 000 Kč k moři? No problemo! Kupujeme Volvo V70 II

Všichni pozorujeme zdražování nových i ojetých aut, ale stále se najdou kousky za jednu až dvě výplaty, které spolehlivě poslouží. Ale co když to má být luxusnější auto vyšší střední třídy? Jedno takové jsem konečně našel a vyrazil do Itálie.
auto.cz

Audi A6 a A7 prošly omlazením. Změny vzhledu doplňují nové barvy a bohatší základní výbava

Rodinka německých modelů A6 a A7 má před sebou v aktuální generace nějaký ten kus života. Přišel tak čas na menší modernizaci.
auto.cz

Rallye Sardinia po 2. dnu: Neuville jede pro výhru, zablácené boty Ogiera

Belgičan Thierry Neuville (Hyundai i20 N Rally1) vede po druhém dnu italskou Rallye Sardinia, která je šestým podnikem mistrovství světa v automobilových soutěžích. Dosavadní lídr Francouz Sébastien Ogier doplatil na chybu při brzdění a propadl se na konec druhé desítky.
auto.cz

Kia EV9 prochází testováním na silnicích i v terénu, slibuje pohodlí i dynamiku

Elektrické vlajkové SUV dostalo pětiprvkové zavěšení, tlumiče upravující tuhost a speciální pneumatiky tlumící hluk i vibrace.
auto.cz

Z Jaguar Land Rover se oficiálně stává JLR, prohlédněte si nové logo

Defender, Discovery a Range Rover se stanou samostatnými značkami pod JLR, stále ale ponesou čestné označení Land Rover.
auto.cz

Téměř polovinu loni prodaných českých dálničních známek koupili cizinci

Nejčastěji kupují viněty on-line, web edalnice.cz loni obstaral asi 91 procent prodaných dálničních známek pro auta se zahraniční registrační značkou. Následovala oficiální distribuce a samoobslužné kiosky u hranic.
auto.cz

Nový Range Rover Sport SV prolétne zatáčkami jako nikdy předtím. Má 635 koní a zvládne 290 km/h

Nastupující Range Rover Sport je dosud nejdražším modelem své řady. Opravňuje to ale nejsilnějším motorem a dalšími "nej", která jej doopravdy činí sportovním SUV.
auto.cz

Čínský superhybrid Hongqi S9 se objevil u jezera Como. Kdy se konečně začne vyrábět?

Hybrid čínské luxusní značky FAW se představil už v roce 2019, ale k jeho sériové výrobě ještě nedošlo.
auto.cz

Dostupné SUV Tivoli má po faceliftu. Novou značku prezentuje velmi decentně

Nový vlastník automobilky SsangYong inovuje stávající portfolio modelů, ze kterých postupně mizí staré logo.
auto.cz

Rallye Sardinia po 1. dnu: Lappi vede o desetinu před Ogierem

Pouhá desetina sekundy dělí první dva jezdce v pořadí Rallye Sardinia, která je šestým podnikem mistrovství světa v automobilových soutěžích. Po dosud odjetých 141,24 kilometrech vede Fin Esapekka Lappi (Hyundai i20 N Rally1) před Francouzem Sébastienem Ogierem (Toyota GR Yaris Rally1).
auto.cz

Aktuality členů

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.