Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Ministři testují vodíkovou Toyotu Mirai

Šéf Toyoty ČR Martin Peleška předal ve středu 14. června dva vozy Mirai ministrům práce a sociálních věcí a životního prostředí. Členové vlády mají rok na to, aby otestovali jejich vodíkový pohon.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka /KDU-ČSL/ a ministr životního prostředí Petr Hladík /KDU-ČSL/ už v minulosti nakupovali pro své resorty hybridy a elektromobily, teď se rozhodli rozšířit flotilu bezemisních vozů o vodíkový pohon. Od Toyoty si na rok pronajali za 20 000 korun měsíčně po jednom kusu Miraie.

„Vodík bude v Česku patřit k důležitému typu ekologického pohonu, už letos se ke dvěma jeho plničkám přidá další v Litvínově a ve středních Čechách. Toyota Mirai se zařadí vedle dalších nízkoemisních vozů naší flotili, jsem zvědavý jak se její pohon v praxi osvědčí,“ uvedl šéf MŽP Hladík.

„Pořízení vozu Mirai centrálními orgány státní správy chápeme jako jasný důkaz podpory rozvoje budování vodíkového ekosystému v Česku. Po otevření první čerpací stanice v Praze očekáváme růst zájmu o vodíkové vozy. V letošním roce by se jejich prodej mohl vyšplhat na několik desítek,“ říká Peleška.

Pohon na vodíkové palivové články je alternativou ke klasickým elektromobilům. Jeho výhodou je především krátká doba tankování a delší dojezd.

Česká vláda vodíku věří a podporu výstavby vodíkových čerpacích stanic chce zakotvit v aktualizovaném Národním plánu čisté mobility. Do roku 2030 má být v Česku až 40 čerpacích stanic na vodík.

14.06.2023Autodealers

Informace odjinud

Středoevropská rallye po 1. etapě: Nejrychleji začal lídr Ogier

Vedoucí jezdec světového šampionátu Francouz Sébastien Ogier (Toyota GR Yaris Rally1) je na prvním místě po úvodních dvou rychlostních zkouškách Středoevropskou rallye. Podnik tří zemí je dvanáctým v letošním mistrovství světa v automobilových soutěžích.
auto.cz

Honda S600 a S800 (1964–1970): Prvními auty Hondy byly sportovní roadstery a kupé

Malé sportovní roadstery a kupé série S byly prvními automobily vyráběnými sériově motocyklovou továrnou Honda. Nejvíce bylo vyrobeno modelů S600 a S800 s pohonem zadních kol malými řadovými čtyřválci s objemem 606 a 791 cm3. 
auto.cz

Nové Maserati Grecale Il Bruciato vzdává hold Toskánsku. Má mimořádně sytý lak

Grecale Tributo Il Bruciato sází na barvu sklizně hroznů a promyšlené detaily. Černá kola i třmeny dodávají správný charakter exteriéru. Uvnitř nadchne červeno-hnědým čalouněním a prémiovou audiosoustavou.
auto.cz

Auto nakreslené pomocí AI? Renaultu to umožnilo postavit levný elektromobil

Nejlevnějším elektromobilem Renaultu bude nové Twingo, které se představí už příští měsíc. Vyvinuto bylo v Evropě, bude se zde také vyrábět, a přesto nabídne cenu pod půl milionu korun. Částečně za to může extrémní urychlení vývoje.
auto.cz

Jeep na čínském základě? Využije techniku, kterou známe i od nás

Zatímco dříve čínské automobilky zakládaly své modely na licencované i kradené technice ze Západu, dnes sledujeme spíše opačný vývoj. Další značkou, která se o něco takového pokusí, bude Jeep, který využije základ, který známe i od nás.
auto.cz

Volkswagen zcela vyklidil trh a nahradil jej čínský BYD. V první zemi je to realita

Volkswagen je za loňský rok druhou největší automobilkou světa a jeho vozy jsou dostupné skoro všude. Jenže třeba v jihovýchodní Asii se mu moc nedaří a začíná opouštět první trhy, kde jej drtí i čínské automobilky.
auto.cz

Škoda uvádí nové akční modely Classic a Dynamic. Ušetříte s nimi až přes 150 tisíc

Mladoboleslavská automobilka navazuje na úspěšnou akční nabídku k 130letému výročí a uvádí na trh hned dvojici dalších zvýhodněných modelů. Označení Classic si určitě mnozí pamatují, ve srovnání s minulostí je ovšem z pohledu výbavy výrazně štědřejší.
auto.cz

Středoevropská rallye před startem: Kdo z toyoty se přiblíží titulu?

Osminásobný světový šampion Sébastien Ogier z Francie bude na nadcházející Středoevropské rallye hájit těsný dvoubodový náskok na britského týmového kolegu Elfyna Evanse v čele průběžného pořadí seriálu. Tři závody před koncem sezony se ve hře o titul reálně drží i třetí jezdec Toyoty Kalle Rovanperä z Finska, na Ogiera ztrácí 21 bodů.
auto.cz

Stará panda, nový tayron i papírový Vaculík: Sedmý Svět motorů už ve čtvrtek na Nova Action!

Nový díl televizního Světa motorů nabídne stará auta, nové motorky, užitečnou webovou aplikaci i herečku a spisovatelku v naší crazy káře.
auto.cz

Registrace elektromobilů v Česku v září 2025: Škoda suverénní, nahoru šplhá Toyota

I v září se nejúspěšnějšími elektromobily na českém trhu staly vozy Škoda. Nahoru se vedle tradičních hráčů dere i japonská Toyota, která za to vděčí SUV bZ4X.
auto.cz

Nová dvouspojková převodovka Stellantis eDCT7 do detailu: Je zajímavější, než jsme si mysleli!

Zatímco šestistupňová dvouspojka je u hybridních vozů skupiny Stellantis běžnou záležitostí, sedmistupňové ústrojí je stále novinkou, uplatněnou třeba v novém DS N°4.
auto.cz

Pro mokré léto: Otestovali jsme Nokian Powerproof 2, novinku pro výkonná auta

Značka známá zimním obutím se pustila do letní pneumatiky pro silná auta. Jak to může dopadnout? To jsme se vydali zjišťovat na vývojový a testovací polygon Hakka Ring nedaleko Madridu.
auto.cz

Jak dlouho se teď čeká na novou škodovku? Ptali jsme se přímo u zdroje

Zájem o nové škodovky je letos tak velký, že automobilka jede na hraně svých kapacit. Závody v Mladé Boleslavi a Kvasinách běží na tři směny a přesto si zákazníci musejí na svůj vůz počkat i půl roku. Nejrychleji se k autu dostanou ti, kteří sáhnou po superbu, zatímco čekání na SUV se může protáhnout.
auto.cz

Němci milují německé elektromobily. A také ty české, Škoda je totiž celkově druhá

Osm z deseti nejprodávanějších elektromobilů v Německu v letošním roce pochází z koncernu Volkswagen. Mezi nejlepšími najdeme i obě elektrické škodovky.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.