Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Startuje dotacie „Záruka elektromobilita“

Na pondělní tiskové konferenci v hotelu Courtyard by Marriott Prague City představili zástupci Národní rozvojové banky, Ministerstva průmyslu a obchodu, České leasingové a finanční asociace a Svazu dovozců automobilů základní informace o zahájení příjmu žádostí na dotace z programu financovaného ze zdrojů Národního plánu obnovy s názvem Záruka Elektromobilita, který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Tento program nabízí poskytnutí bezplatné záruky k úvěru na nákup elektromobilů, popř. vozidel na vodíkový pohon a dobíjecích stanic.

Od 18. března 2024 mohou podniky a podnikatelé žádat o příspěvek až 300 000 Kč na nákup elektromobilů. Národní rozvojová banka začala přijímat žádosti o zaručení úvěru. Příjem žádostí o podporu bude ukončen 30. září 2025.

Pro koho dotace jsou?

Žádosti mohou v rámci uvedeného programu podávat živnostníci, podnikatelé, malé, střední i velké firmy. Nikoli soukromí zájemci.

Co je cílem tohoto projektu?

Podpora nákupu vozidel na alternativní paliva a výstavba dobíjecích stanic.

Jakou formou?

Člen představenstva Národní rozvojové banky, Pavel Křivonožka k tomu uvedl: „Naše banka bude vystavovat záruky k úvěrům, které poskytnou spolupracující partneři – tedy komerční banky či leasingové společnosti. Tento mechanismus používáme i v jiných programech našeho portfolia.

Konkrétně jak?

„Zvolili jsme optimální způsob financování, který zahrnuje i finanční příspěvek, přičemž právě díky přítomnosti úvěru je zaměřen na ty, kteří si elektromobily sami nemohou dovolit z vlastních zdrojů“ uvedl Marian Piecha, ředitel sekce fondů Evropské unie, Ministerstva průmyslu a obchodu.

Kolik je na projekt rezervováno peněz?

„Na uvedené dotace je připraveno celkem 1,65 miliardy Kč na pořízení vozidel a dalších 300 milionů na dobíjecí stanice“, doplnil Marian Piecha s tím, že „Ministerstvo doufá, že tento program přispěje k podpoře a rozvoji elektromobility i na úrovni dalších resortů“.

Jak se čeká zájem o tento projekt?

Česká leasingová a finanční asociace, jak uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva ČLFA očekává, „Že vznikne výrazné zvýšení poptávky po bezemisních vozidlech, díky dostupnějšímu financování, což je klíčovým momentem pro přechod k nízkoemisní mobilitě. Jen v roce 2023 členové ČLFA profinancovali každý třetí elektromobil prodaný v ČR, konkrétně to bylo 2047 vozidel a letos by to mělo být výrazně víc“.

Na jaké elektromobily se dotace vztahují?

Na čistě elektrická vozidla kategorií osobní (M1), lehké užitkové (N1) a nákladní (N2 s hmotností do 4,25 t). Tato vozidla nemusí být zcela nová, ale nesmí být starší šesti měsíců a s nájezdem větším než 6000 km. U osobních vozů nesmí být cena vyšší než 1,5 milionu bez DPH.

Kolik lze dostat na vozidlo nebo na dobíjecí stanici?

Po doložení vlastnictví vozidla mohou firmy a podnikatelé získat finanční příspěvek ve výši až 300 000 Kč na vozidlo a až 150 000 Kč na dobíjecí stanici. Konkrétně to může být:

Max. 200 000 Kč na osobní vozidla M1
Max. 250 000 Kč na lehké užitkové vozy N1
Max. 300 000 Kč na nákladní vozidlo N2 do 4,25 t
Max. 50 000 Kč na dobíjecí stanici AC
Max. 100 000 Kč na dobíjecí stanici DC do 40 kW
Max. 150 000 Kč na dobíjecí stanici DC nad 40 kW

Kdo byl na konferenci

Informace o dotacích poskytovali Jana Hanušová, předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace, Marian Piecha, ředitel sekce fondů Evropské unie, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Pavel Křivonožka, člen představenstva Národní rozvojové banky, Jan Riegl, ředitel odboru Vývoj a metodika produktů, Národní rozvojová banka a Josef Pokorný, tajemník Svazu dovozců automobilů

Více informací naleznou zájemci na: https://www.nrb.cz/produkt/elektromobilita/

Karel Beránek, TK Coutyard by Mariott

19.03.2024Autodealers

Informace odjinud

BMW obléklo XM do sametu a třpytek. Speciální projekt otáčel hlavy na festivalu v Cannes

Německá značka opět posunuje hranici možného vzezření SUV XM, které již od uvedení sbírá rozporuplné reakce.
auto.cz

Online: Velká cena Emilia Romagna 2024

Průběžné zpravodajství a výsledky z Velké ceny Emilia Romagna 2024.
auto.cz

Rozhovor s Valentinem Rossim: Láká mě hypercar

Třetím rokem jezdí Valentino Rossi závody automobilů kategorie GT. Druhou sezonu startuje s vozem BMW M4 GT3 v belgickém týmu WRT.
auto.cz

Ducati oslavuje Ayrtona Sennu. Představuje speciální edici Monsteru o 341 kusech

Italský výrobce sportovních motorek oslavuje legendárního Ayrtona Sennu. Oficiálně představuje novou speciální edici modelu Monster.
auto.cz

Chátrající Jeremy Clarkson je opět nejvíc sexy mužem Velké Británie

Jeremy Clarkson obhájil loňské vítězství v anketě hledající nejpřitažlivějšího muže Velké Británie. Porazil slavné celebrity a líbí se nevěrníkům se zálibou v mimomanželských aférách. 
auto.cz

Rallye Český Krumlov v cíli: Stříteský porazil o necelou sekundu Pecha

Vítězem druhého podniku mistrovství republiky v automobilových soutěžích se stal Dominik Stříteský, který s vozem Škoda Fabia RS Rally2 vyhrál Rallye Český Krumlov. V cíli měl náskok pouhých 0,8 sekundy na Václava Pecha (Ford Focus RS WRC 06).
auto.cz

Jaguar F-Pace se loučí výroční edicí. Naposledy je k mání i osmiválcové SVR 575

Na žádné speciální prvky kromě výroční plakety nedošlo. Mnohem příhodnější oslavou konce SUV je tedy udržení osmiválcové varianty v nabídce do poslední možné chvíle.
auto.cz

Online: Kvalifikace na Velkou cenu Emilia Romagna 2024

Průběžné zpravodajství a výsledky z kvalifikace na Velkou cenu Emilia Romagna 2024.
auto.cz

Ineos Grenadier oslavuje 100 let značky, kterou byste nečekali

Grenadier vznikl jako drsné pracovní auto. Nyní oslavuje výročí značky oblečení, ovšem nikoliv pracovního. Je to luxusní značka Belstaff, jejíž produkty nosí celebrity.
auto.cz

Prezidentem kolínské Toyoty bude od června jako první Čech Robert Kiml

Kolínská továrna automobilky Toyota bude mít prvního českého šéfa Roberta Kimla. Dosud pozici zastával Japonec Koreatsu Aoki.
auto.cz

Cadillac 1954: Přední sloupky už nebránily v rozhledu

Nejviditelnější změnou na modelech Cadillac ročníku 1954 bylo použití panoramatického předního okna u všech modelů 62, 60 Special, Coupe de Ville, Eldorado a Fleetwood 75. Všechny poháněly motory V8 s objemem 5,4 litru. 
auto.cz

Manhart vytunil kultovní BMW řady 8. Má osmiválec z M5 a vznikne v 5 kusech

Manhart Performance spojil jedny z nejlepších sportovních bavoráků z devadesátých let. Pod kapotu kultovní řady 8 namontoval osmiválec z BMW M5.
auto.cz

Rallye Český Krumlov po 1. dnu: Bitvu o zlomky sekund vede Stříteský

S náskokem necelé sekundy vede Dominik Stříteský (Škoda Fabia RS Rally2) 51. ročník Rallye Český Krumlov, která je druhým podnikem mistrovství republiky v automobilových soutěžích. První čtyři jezdce dělí pouhých 9,3 sekundy.
auto.cz

Ferrari 288 GTO: Nesplněný sen o vavřínech v rallye

Představte si, že spolu bojují o titul mistra světa v automobilových soutěžích tovární vozy Ferrari, Porsche, Audi, Peugeot, Lancia, Toyota, Ford, Opel, Citroën… A v osmdesátých letech 20. věku k tomu opravdu nebylo daleko.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Bosch chystá snižování nákladů

Německý koncern Bosch oznámil snižování nákladů a počtu zaměstnanců kvůli chmurnému výhledu na rok 2024. Společnost očekává stagnaci výroby vozidel, což bude mít dopad na ziskové marže.

Celý článek

Renault předvedl v Praze Scénic E-Tech

Zimní zahrada pražského hotelu Holiday Inn hostila 16. dubna novinářskou prezentaci elektrického Renaultu Scénic E-Tech.

Celý článek

Vláda si brousí zuby na další gigafactory

Několik měsíců poté, co musela Česká republika vzdát své ambice na investici Volkswagenu do výstavby továrny na baterie do elektromobilů koncernu u Plzně, je tu další investiční pobídka na gigafactory.

Celý článek

Manažerské změny ve Volkswagen FS

Ve Volkswagen Financial Services se budou v lednu měnit manažeři. Z firmy odchází fleetař Jan Pařízek, v lednu se objeví u jiné koncernové značky. Na pozici ho nahradí dosavadní brand manažer firmy.

Celý článek

Gigafactory VW v Líních nebude

Česká vláda projednávala na středečním zasedání podporu uvažované gigafactory na baterie koncernu Volkswagen. Do tohoto jednání přišla informace, že automobilka plány na stavbu továrny prozatím ruší.

Celý článek

Scania najala novou PR agenturu

Agentura Better měla pro Scanii původně dělat správu výkonnostních kampaní, ale nakonec si obě strany dohodly větší byznys. Firma nakonec bude mít v České republice, na Slovensku a v Maďarsku na starosti celou komunikaci značky Scania.

Celý článek

Scania najala novou PR agenturu

Agentura Better měla pro Scanii původně dělat správu výkonnostních kampaní, ale nakonec si obě strany dohodly větší byznys. Firma nakonec bude mít v České republice, na Slovensku a v Maďarsku na starosti celou komunikaci značky Scania.

Celý článek

Toyota Kolín plánuje nulové emise při výrobě aut

Výrobní závod Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně chce do roku 2030 dosáhnout uhlíkové neutrality a již o deset let později by měl vytvářet nulové emise CO2. Hlavní oblastí, na kterou se zaměří, je redukce spotřeby energií, přechod na bezemisní zdroje a zlepšení technologií.

Celý článek

Ministři testují vodíkovou Toyotu Mirai

Šéf Toyoty ČR Martin Peleška předal ve středu 14. června dva vozy Mirai ministrům práce a sociálních věcí a životního prostředí. Členové vlády mají rok na to, aby otestovali jejich vodíkový pohon.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka /KDU-ČSL/ a ministr životního prostředí Petr Hladík /KDU-ČSL/ už v minulosti nakupovali pro své resorty hybridy a elektromobily, teď se rozhodli rozšířit flotilu bezemisních vozů o vodíkový pohon. Od Toyoty si na rok pronajali za 20 000 korun měsíčně po jednom kusu Miraie.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.