Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Startuje dotacie „Záruka elektromobilita“

Na pondělní tiskové konferenci v hotelu Courtyard by Marriott Prague City představili zástupci Národní rozvojové banky, Ministerstva průmyslu a obchodu, České leasingové a finanční asociace a Svazu dovozců automobilů základní informace o zahájení příjmu žádostí na dotace z programu financovaného ze zdrojů Národního plánu obnovy s názvem Záruka Elektromobilita, který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Tento program nabízí poskytnutí bezplatné záruky k úvěru na nákup elektromobilů, popř. vozidel na vodíkový pohon a dobíjecích stanic.

Od 18. března 2024 mohou podniky a podnikatelé žádat o příspěvek až 300 000 Kč na nákup elektromobilů. Národní rozvojová banka začala přijímat žádosti o zaručení úvěru. Příjem žádostí o podporu bude ukončen 30. září 2025.

Pro koho dotace jsou?

Žádosti mohou v rámci uvedeného programu podávat živnostníci, podnikatelé, malé, střední i velké firmy. Nikoli soukromí zájemci.

Co je cílem tohoto projektu?

Podpora nákupu vozidel na alternativní paliva a výstavba dobíjecích stanic.

Jakou formou?

Člen představenstva Národní rozvojové banky, Pavel Křivonožka k tomu uvedl: „Naše banka bude vystavovat záruky k úvěrům, které poskytnou spolupracující partneři – tedy komerční banky či leasingové společnosti. Tento mechanismus používáme i v jiných programech našeho portfolia.

Konkrétně jak?

„Zvolili jsme optimální způsob financování, který zahrnuje i finanční příspěvek, přičemž právě díky přítomnosti úvěru je zaměřen na ty, kteří si elektromobily sami nemohou dovolit z vlastních zdrojů“ uvedl Marian Piecha, ředitel sekce fondů Evropské unie, Ministerstva průmyslu a obchodu.

Kolik je na projekt rezervováno peněz?

„Na uvedené dotace je připraveno celkem 1,65 miliardy Kč na pořízení vozidel a dalších 300 milionů na dobíjecí stanice“, doplnil Marian Piecha s tím, že „Ministerstvo doufá, že tento program přispěje k podpoře a rozvoji elektromobility i na úrovni dalších resortů“.

Jak se čeká zájem o tento projekt?

Česká leasingová a finanční asociace, jak uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva ČLFA očekává, „Že vznikne výrazné zvýšení poptávky po bezemisních vozidlech, díky dostupnějšímu financování, což je klíčovým momentem pro přechod k nízkoemisní mobilitě. Jen v roce 2023 členové ČLFA profinancovali každý třetí elektromobil prodaný v ČR, konkrétně to bylo 2047 vozidel a letos by to mělo být výrazně víc“.

Na jaké elektromobily se dotace vztahují?

Na čistě elektrická vozidla kategorií osobní (M1), lehké užitkové (N1) a nákladní (N2 s hmotností do 4,25 t). Tato vozidla nemusí být zcela nová, ale nesmí být starší šesti měsíců a s nájezdem větším než 6000 km. U osobních vozů nesmí být cena vyšší než 1,5 milionu bez DPH.

Kolik lze dostat na vozidlo nebo na dobíjecí stanici?

Po doložení vlastnictví vozidla mohou firmy a podnikatelé získat finanční příspěvek ve výši až 300 000 Kč na vozidlo a až 150 000 Kč na dobíjecí stanici. Konkrétně to může být:

Max. 200 000 Kč na osobní vozidla M1
Max. 250 000 Kč na lehké užitkové vozy N1
Max. 300 000 Kč na nákladní vozidlo N2 do 4,25 t
Max. 50 000 Kč na dobíjecí stanici AC
Max. 100 000 Kč na dobíjecí stanici DC do 40 kW
Max. 150 000 Kč na dobíjecí stanici DC nad 40 kW

Kdo byl na konferenci

Informace o dotacích poskytovali Jana Hanušová, předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace, Marian Piecha, ředitel sekce fondů Evropské unie, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Pavel Křivonožka, člen představenstva Národní rozvojové banky, Jan Riegl, ředitel odboru Vývoj a metodika produktů, Národní rozvojová banka a Josef Pokorný, tajemník Svazu dovozců automobilů

Více informací naleznou zájemci na: https://www.nrb.cz/produkt/elektromobilita/

Karel Beránek, TK Coutyard by Mariott

19.03.2024Autodealers

Informace odjinud

Čínské automobilky žádají odvetná cla na evropské importy

Velká auta se spalovacími motory by měla být při importu z Evropy do Číny zatížena 25% clem jako odveta na evropská cla na čínské elektromobily, žádají některé tamní hlasy.
auto.cz

Chevrolet Camaro po Paulu Walkerovi je na prodej. Má nezaměnitelnou patinu

Paul Walker se ve filmech proslavil po boku japonských Nissanů Skyline GT-R, ale v reálném životě měl rád i klasické ameriky. Důkazem je zachovalý Chevrolet Camaro Z/28 RS, který je právě na prodej.
auto.cz

Nové MG3 poprvé naživo na silnici. Ptejte se, co vás zajímá

Poprvé testujeme nové hybridní MG3. Co vás o novince zajímá? Zeptejte se v komentářích a my zjistíme odpověď.
auto.cz

Dvě křídla a dvanáct koncovek výfuku: Lamborghini Countach z filmu Tajný závod slaví 45 let

Filmový countach se před pár lety dočkal stejné pocty jako DeLorean cestující časem. V USA je i samotným Kongresem považován za důležitý objekt místní kultury.
auto.cz

TEST Audi Q5 40 TDI quattro Perfection – Hodně muziky za neuvěřitelnou cenu

Audi v Česku prodává zvýhodněné SUV Q5 Perfection s neuvěřitelnou cenou. Za méně než 1,5 milionu korun nabízí bohatou výbavu i tradiční turbodiesel.
auto.cz

Nové BMW X3 oficiálně: Stále má benzinový šestiválec i plug-in hybrid

BMW oficiálně představuje novou generaci populárního SUV X3. Novinka má tradiční turbodiesel, výkonný šestiválec i plug-in hybrid, ale ne elektrickou verzi. Nové BMW iX3 má vzniknout na nové platformě Neue Klasse.
auto.cz

Jak odstranit nálepky z laku auta? Je to snadné, ale chce to trpělivost

Odstraňování nálepek z laku auta není složité, ale je vhodné se na něj připravit. Budete potřebovat nástroj na oddloubnutí nálepky a chemii na očištění zbytku lepidla.
auto.cz

Hyundai už vyrobil v Nošovicích dva miliony Tucsonů. Výročí SUV oslaví speciální edice

Kromě výrobního milníku Tucsonu se nošovické automobilce velice daří i po finanční stránce. Zisk a tržby společnosti podstatně stouply a rovněž překonala stanovený plán výroby.
auto.cz

Poláci začali vyrábět malý čínský elektromobil. Vyhne se tak vysokému clu

Levné čínské elektroauto Leapmotor T03 se začalo vyrábět v Polsku. Výrobce na něm díky tomu vydělá víc peněz.
auto.cz

Kam na dovolenou za levným palivem? Sázka na Balkán je skoro jistotou

Budete-li letos dovolenkovat někde na Balkánském poloostrově, téměř jistě budete za palivo platit méně než u nás. V tomto ohledu však příjemně překvapí i Malta nebo Andorra.
auto.cz

První svezení s novým Renaultem Captur: Opravdu všestranný facelift!

V Madridu jsme měli možnost vyzkoušet omlazený Renault Captur, který vzal facelift skutečně od podlahy. Francouzský výrobce se věnoval exteriéru, interiéru, podvozku a obměnil i nabídku pohonů.
auto.cz

Všechna auta zaměstnanců Arvalu budou do konce roku čistě na elektřinu, říká Tomáš Kadeřábek

S jakými mýty se nejčastěji potýkají ti, co nabízejí auta na elektřinu? Co je pro zákazníky, když si takové auto vybírají, rozhodující? Jsou elektromobily skutečně zelené? Proč je dobré si je pořídit na operák?
auto.cz

Dubajská policie má nový služebák. Vybrala si Cybertruck

Spolu s policejním Bugatti Veyron odteď můžete v Dubaji potkat i policejní Teslu Cybertruck. Elektrický pick-up je hlavně pojízdným poutačem prezentujícím policejní práci.
auto.cz

Volkswagen ID.3 v Česku dramaticky zlevnil. Jak si stojí proti čínské konkurenci?

Volkswagen zveřejnil nový ceník pro elektromobil ID.3, díky němuž nová akční výbava Pure Limited začíná těsně pod 800 tisíci korun. Jak si však stojí proti ještě levnějšímu konkurenčnímu MG4 Electric?
auto.cz

Calendar


Public Besip SDA-CIA
Current month   

Events

Choose a day

Nejbližší akce

Members news

Bosch chystá snižování nákladů

Německý koncern Bosch oznámil snižování nákladů a počtu zaměstnanců kvůli chmurnému výhledu na rok 2024. Společnost očekává stagnaci výroby vozidel, což bude mít dopad na ziskové marže.

Celý článek

Renault předvedl v Praze Scénic E-Tech

Zimní zahrada pražského hotelu Holiday Inn hostila 16. dubna novinářskou prezentaci elektrického Renaultu Scénic E-Tech.

Celý článek

Vláda si brousí zuby na další gigafactory

Několik měsíců poté, co musela Česká republika vzdát své ambice na investici Volkswagenu do výstavby továrny na baterie do elektromobilů koncernu u Plzně, je tu další investiční pobídka na gigafactory.

Celý článek

Manažerské změny ve Volkswagen FS

Ve Volkswagen Financial Services se budou v lednu měnit manažeři. Z firmy odchází fleetař Jan Pařízek, v lednu se objeví u jiné koncernové značky. Na pozici ho nahradí dosavadní brand manažer firmy.

Celý článek

Gigafactory VW v Líních nebude

Česká vláda projednávala na středečním zasedání podporu uvažované gigafactory na baterie koncernu Volkswagen. Do tohoto jednání přišla informace, že automobilka plány na stavbu továrny prozatím ruší.

Celý článek

Scania najala novou PR agenturu

Agentura Better měla pro Scanii původně dělat správu výkonnostních kampaní, ale nakonec si obě strany dohodly větší byznys. Firma nakonec bude mít v České republice, na Slovensku a v Maďarsku na starosti celou komunikaci značky Scania.

Celý článek

Scania najala novou PR agenturu

Agentura Better měla pro Scanii původně dělat správu výkonnostních kampaní, ale nakonec si obě strany dohodly větší byznys. Firma nakonec bude mít v České republice, na Slovensku a v Maďarsku na starosti celou komunikaci značky Scania.

Celý článek

Toyota Kolín plánuje nulové emise při výrobě aut

Výrobní závod Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně chce do roku 2030 dosáhnout uhlíkové neutrality a již o deset let později by měl vytvářet nulové emise CO2. Hlavní oblastí, na kterou se zaměří, je redukce spotřeby energií, přechod na bezemisní zdroje a zlepšení technologií.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Cooperate with

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.