Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Ministerstvo dopravy přilákalo 800 návštěvníků

Ministerstvo dopravy se i letos zapojilo do festivalu otevřených budov Open House Praha. Do sídla resortu zavítalo v sobotu 18. května 2024 bezmála 800 návštěvníků, kteří mohli prozkoumat běžně nepřístupné prostory. Účastníky přivítal ve své kanceláři ministr dopravy Martin Kupka.

Mramorový ochoz, paternoster, „Husákův byt“ nebo unikátní kryt s pracovním stolem Gustáva Husáka v suterénu. To je jen krátký výčet zákoutí budovy Ministerstva dopravy, která se v rámci akce otevřela veřejnosti. Všechna spojuje jedna věc, po velkou většinu roku se do nich návštěvníci nepodívají.

Celý prohlídkový okruh začínal ve vstupním vestibulu, který ministr dopravy Martin Kupka považuje za jeden z nejkrásnějších prostorů. „Budova byla dostavěna na začátku 30. let, kdy za první republiky vznikaly krásné a velkorysé stavby. A právě tento vestibul tuto architektonickou epochu odráží,“ popisuje ministr.

Návštěvníci mohli obdivovat architekturu Antonína Engela, prohlédnout si mohli ale také citlivou rekonstrukci kancelářských místností i některé původní vybavení. Pod dohledem zkušených průvodců nahlédli také do hlavních jednacích místností resortu, kde probíhají klíčová jednání pro budoucnost české dopravy.

Prohlídková trasa vedla také přes pracovnu ministra dopravy Martina Kupky, který příchozí zájemce na ministerstvu osobně přivítal. „Těší mě zájem lidí o ministerstvo, zajímají se nejen o historii, ale i o současnost, o to, co všechno má resort na starosti, co všechno roste v dopravní infrastruktuře,“ říká ministr.

Historie budovy ministerstva

Se vznikem Československa bylo potřeba postavit mnoho nových staveb pro sídla významných státních institucí. Jednou z nich je i novoklasicistní budova ministerstva dopravy, dříve železnic, na vltavském nábřeží.

Monumentální stavba byla od roku 1960 až do sametové revoluce centrem totalitního režimu – právě odtud řídil zemi Ústřední výbor KSČ. Jeho nejvyšší představitelé tu měli dokonce své byty, svého času tu pobýval i komunistický prezident Gustáv Husák.

Dnes budova slouží opět svému původnímu účelu, tedy jako sídlo Ministerstva dopravy, zhruba stejnou část kanceláří využívají pak České dráhy nebo zde mají svoje kanceláře i zaměstnanci Úřadu vlády nebo Ředitelství vodních cest.

Prohlídka ministerstva umožňuje návštěvníkům seznámit se nejen s pohnutou minulostí původního ministerstva železnic, ale i současným využitím budovy či samotnými úkoly ministerstva.

Zdroj: MD

20.05.2024Autodealers

Informace odjinud

TEST Toyota Corolla Cross GR Sport – Pro řidiče, ne rodinu

Kdy člověk dokáže rodinnému crossoveru odpustit, že vlastně zas tak dobrý pro přepravu rodiny není? Když je podvozek tak vycizelovaný a spotřeba tak nízká, jako u Corolly Cross GR Sport s pohonem všech kol.
auto.cz

Odhalujeme novou Škodu Peaq! Bude to největší a nejpokrokovější elektromobil

Škoda Auto pokračuje v rychlé elektrifikaci a poodhaluje svůj připravovaný vlajkový model. Novinka s názvem Peaq bude největším a nejpokročilejším elektromobilem značky.
auto.cz

Škoda a Renault dotahují Volkswagen. Trh s elektromobily se mění

Volkswagen si sice letos drží pozici lídra v prodejích elektromobilů v Evropě, jeho náskok se ale ztenčuje. Rychlé růsty i propady konkurence naznačují zásadní proměny preferencí trhu.
auto.cz

Soud smetl ze stolu požadavek eko-lobby na zákaz prodeje BMW a mercedesů

Mercedes-Benz a BMW měly podle Deutsche Umwelthilfe smět prodávat spalovací auta jen do roku 2030 kvůli jakémusi uhlíkovému rozpočtu. Soud však takovou argumentaci odmítl.
auto.cz

Freelander se vrací. Od Land Roveru však má jen minimum

Reinkarnace jména Freelander platí pro značku patřící pod koncern Chery. JLR na něm přesto spolupracovala a prodej v Evropě je sice nepravděpodobný, ale ne úplně vyloučený.
auto.cz

Řídili jsme ostrý Hyundai Ioniq 6 N: Je to továrna na radost!

I ti největší odpůrci elektromobility by měli zpozornět. Přichází druhý plně elektrický model sportovní divize značky Hyundai, který technologie modelu Ioniq 5 N posouvá o další kus dál. Dokonce tak daleko, že chvílemi člověk zapomene, že nesedí v autě se spalovacím motorem.
auto.cz

Legendární Jacky Ickx v podcastu Auta Martina Vaculíka: Tohle jsme nečekali ani my

Legenda automobilových soutěží Jacky Ickx zavítal do Česka a při té příležitosti také do podcastu Martina Vaculíka. Místo běžných dotazů na závodnickou kariéru jsme slavného Belgičana zasypali dotazy o běžnějších autech.
auto.cz

Nový Opel Astra do detailu: Nejen lepší světla a pohodlnější sedačky! Důležitá je i výroba

Modernizovaný Opel Astra přichází s novou osvětlenou přídí, pokročilými matrix světlomety a pohodlnějšími sedadly. A hlavně se širokou nabídkou pohonů, od dieselu přes hybrid až po elektromobil. Jak jezdí, kolik stojí a kterou z mnoha verzí vybrat?
auto.cz

Chevrolet Corvette C8 Grand Sport se ukázal behěm 12hodinovky v Sebringu: Nejen modrý lak a bílé pruhy

Grand Sport představuje zatím nejsportovnější verzi současné v mnoha směrech přelomového Chevroletu Corvette C8. Na podrobnější údaje o novince si však ještě počkáme.
auto.cz

Elektromobily s prodlužovačem dojezdu? Zbytečnost! Šéf VW věří plug-in hybridům

Šéf Volkswagenu Thomas Schäfer označil elektromobily s prodlužovačem dojezdu za nákladný nesmysl, který v evropském prostředí nepřináší žádné výhody. Zatímco v USA a Číně koncern tyto vozy úspěšně vyvíjí, v Evropě sází na plug-in hybridy a čistou elektřinu.
auto.cz

Vzácná podívaná: Všechny generace Opelů Kadett a Astra pohromadě!

V chorvatském Splitu se při příležitosti premiéry nové Astry sešla celá rodina kompaktních modelů značky Opel, od předválečných kořenů až po současnost. Vznikla tak výjimečná galerie, která ukazuje vývoj designu i techniky napříč desetiletími. Byli jsme u toho.
auto.cz

Jsou vám sériové vozy Rolls-Royce málo? Automobilka se vrací ke kořenům

Britská automobilka Rolls-Royce v posledních letech představila několik speciálních modelů honosících se karoserií vyrobenou na zakázku. Nyní uvádí kompletní program, který majitelům těchto aut umožní být ještě větší součástí celého procesu, než kdy dříve.
auto.cz

Nebaví vás řídit, ale chcete vlastnit auto? Tensor ukázal ve Velké Británii řešení pro Evropu

Americký startup Tensor ukázal svůj model Robocar na summitu ve Velké Británii. Slibuje uvést na trh první privátně vlastněný vůz schopný plně autonomní jízdy čtvrté úrovně. Podaří se mu v Evropě uspět a přesvědčit zákonodárce?
auto.cz

Jak rychle nabíjet několik elektromobilů současně? Američané vědí, jak na to

GM nedávno zveřejnilo patent na rychlonabíjení několika elektromobilů současně u veřejné stejnosměrné nabíječky. Co se ukrývá pod zkratkou LPAP?
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.