Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Ministerstvo dopravy přilákalo 800 návštěvníků

Ministerstvo dopravy se i letos zapojilo do festivalu otevřených budov Open House Praha. Do sídla resortu zavítalo v sobotu 18. května 2024 bezmála 800 návštěvníků, kteří mohli prozkoumat běžně nepřístupné prostory. Účastníky přivítal ve své kanceláři ministr dopravy Martin Kupka.

Mramorový ochoz, paternoster, „Husákův byt“ nebo unikátní kryt s pracovním stolem Gustáva Husáka v suterénu. To je jen krátký výčet zákoutí budovy Ministerstva dopravy, která se v rámci akce otevřela veřejnosti. Všechna spojuje jedna věc, po velkou většinu roku se do nich návštěvníci nepodívají.

Celý prohlídkový okruh začínal ve vstupním vestibulu, který ministr dopravy Martin Kupka považuje za jeden z nejkrásnějších prostorů. „Budova byla dostavěna na začátku 30. let, kdy za první republiky vznikaly krásné a velkorysé stavby. A právě tento vestibul tuto architektonickou epochu odráží,“ popisuje ministr.

Návštěvníci mohli obdivovat architekturu Antonína Engela, prohlédnout si mohli ale také citlivou rekonstrukci kancelářských místností i některé původní vybavení. Pod dohledem zkušených průvodců nahlédli také do hlavních jednacích místností resortu, kde probíhají klíčová jednání pro budoucnost české dopravy.

Prohlídková trasa vedla také přes pracovnu ministra dopravy Martina Kupky, který příchozí zájemce na ministerstvu osobně přivítal. „Těší mě zájem lidí o ministerstvo, zajímají se nejen o historii, ale i o současnost, o to, co všechno má resort na starosti, co všechno roste v dopravní infrastruktuře,“ říká ministr.

Historie budovy ministerstva

Se vznikem Československa bylo potřeba postavit mnoho nových staveb pro sídla významných státních institucí. Jednou z nich je i novoklasicistní budova ministerstva dopravy, dříve železnic, na vltavském nábřeží.

Monumentální stavba byla od roku 1960 až do sametové revoluce centrem totalitního režimu – právě odtud řídil zemi Ústřední výbor KSČ. Jeho nejvyšší představitelé tu měli dokonce své byty, svého času tu pobýval i komunistický prezident Gustáv Husák.

Dnes budova slouží opět svému původnímu účelu, tedy jako sídlo Ministerstva dopravy, zhruba stejnou část kanceláří využívají pak České dráhy nebo zde mají svoje kanceláře i zaměstnanci Úřadu vlády nebo Ředitelství vodních cest.

Prohlídka ministerstva umožňuje návštěvníkům seznámit se nejen s pohnutou minulostí původního ministerstva železnic, ale i současným využitím budovy či samotnými úkoly ministerstva.

Zdroj: MD

20.05.2024Autodealers

Informace odjinud

Přihodila se vám nehoda v cizině? Bez pomoci zřejmě ostrouháte. Víme, kde ji hledat

Pokud se stanete obětí dopravní nehody v zahraničí, může se řešit dlouho a často k vaší nelibosti. Důvodem není jen jazyková bariéra, ale i jiné zvyklosti při jejím řešení. Kde hledat pomoc?
auto.cz

Registrace elektromobilů v ČR za 1. pololetí 2025: Je tu nový král. Tesla bez dotací ostrouhala

Letošní registrace elektrických aut na českém trhu zaznamenávají silný růst i bez přímých dotací ze strany státu. Jestliže loni byla v prvním pololetí jasnou jedničkou Tesla, nyní máme nového krále.
auto.cz

Mototest QJ Motor SRT 600 SX: Jak to jen dokázali?

Čínská značka QJ Motor má v portfoliu dlouhý seznam různých modelů a hlavně cestovních endur, z nichž nejmenší je letošní novinka SRT 600 SX. Vypadá zajímavě a prodává se za neuvěřitelně málo peněz.
auto.cz

Další značka přestala vyrábět pouze elektromobily. Její hybrid má extrémní výkon i baterii

Pod koncern Geely dnes spadá 14 značek, mnohé z nich se chtěly věnovat pouze produkci elektromobilů. Po Lotusu ale názor změnil i Zeekr, který nově uvedl svůj první hybrid.
auto.cz

MG v Evropě uvádí prémiové modely mířící proti Tesle. Už známe první ceny

Nejúspěšnější čínská značka v Evropě má dnes už širokou modelovou řadu, její apetit však stále roste. Nově uvede prémiovější elektrické modely, které spadají do separátní modelové řady IM a míří třeba proti Tesle. Už se ukázaly v evropské specifikaci a známe první ceny.
auto.cz

Česko bude letos plné letních omezení! Kde si dát pozor a kudy se vydat?

Invaze silničářů zkomplikuje dopravu v Česku i letošní léto. Nutných oprav je přes pět set a my vám přinášíme informace o těch největších omezeních.
auto.cz

Současnost financování aut v Česku: Za hotové, na úvěr, či operovat?

Ještě na začátku století to bylo prosté: kdo chtěl nové auto a nedostávalo se mu hotovosti, sáhl po finančním leasingu. Dnes jde v podstatě o mrtvý produkt. Co ho nahradilo?
auto.cz

Před startem Bohemia rallye: Stříteský půjde po hattricku

Počtvrté se letos utkají české posádky v mistrovství republiky v automobilových soutěžích. Stane se tak na 52. ročníku Rallye Bohemia, kde bude úřadující domácí šampion Dominik Stříteský útočit na třetí vítězství za sebou.
auto.cz

Politici lobbují za povinná rádia s příjmem AM. Prý i kvůli bezpečnosti

Přes americký Kongres velmi pravděpodobně projde zákon, který automobilkám na tamním trhu nařídí povinnost integrovat do aut rádia chytající střední vlny (AM). Kongresmani to zdůvodňují primárně bezpečností, výrobci z toho moc nadšení nejsou.
auto.cz

Range Rover má poprvé vlastní logo. Je součástí přerodu do samostatné značky

Range Rover je dnes jen modelovou řadou pod značkou Land Rover, do budoucna se ale více odliší. Součástí bude nová vizuální identita a poprvé i vlastní logo, které ale bude mít trochu nezvyklé využití.
auto.cz

Benzin v Česku zlevnil, nafta zdražila. Přesto je stále levnější

Ceny pohonných hmot se v uplynulém týdnu změnily jen decentně. Nafta sice mírně zdražila, přesto zůstává levnější než benzin.
auto.cz

TEST Farizon V6E – Na dlouhé věci, nikoliv však cesty

Farizon V6E boduje nízkou cenou, velmi dlouhým nákladovým prostorem v rámci své třídy či výkonnou klimatizací a ventilovanými sedačkami. Je však stavěný s jedním účelem a při jakémkoliv jiném použití musíte dělat kompromisy.
auto.cz

Sanitky v Česku zřejmě budou vypadat jinak, než se předpokládalo. Poznáme je ještě vůbec?

Vyhláška upravující barvy a označení sanitek zdravotnické záchranné služby (ZZS) platná od dubna se zřejmě bude znovu změnit. Některé požadavky na barvy a velikosti pruhů a nápisů, které zavedla, se znovu zmírní.
auto.cz

Kde ve světě mají evropské značky nejvyšší odbyt? Vítěz přináší i velký bolehlav

Největší automobilový trh světa je zároveň největším zahraničním odbytištěm evropských automobilek. Kvůli nástupu elektromobility a tamních značek ovšem spousta z nich trpí poklesem prodejů.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.