Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

EU registrovala do dubna 442 000 nových elektroaut

V EU se od ledna do dubna tohoto roku registrovalo 3 683 042 nových osobních vozidel (meziročně o 6,6 % více), z nich 441 992 bylo bateriových elektrických (meziročně o 6,4 % více).

Bateriové elektromobily se s podílem 12 % staly čtvrtou nejoblíbenější volbou, nejvíce registrací si připsaly benzínové motorizace (35,6 %), před hybridními bez externího dobíjení (29 %) a dieselovými (12,9 %), plug-in hybridy pak dosáhly podílu 7,2 %.

„Česko se v podílu bateriových elektromobilů dlouhodobě pohybuje mezi zeměmi EU na chvostu, nejinak tomu je zatím i v letošním roce. Důvodu proč tomu tak je, bude celá řada, jedním z nich však nepochybně zůstává stále velká obliba naftových motorizací, která nás co do podílu v letošním roce řadí na druhé místo mezi zeměmi EU hned za první Irsko. Český trh s novými osobními vozidly byl letos 10. největší mezi zeměmi EU, s těmi naftovými 5. největší, s bateriovými elektrickými pak až 18. Dlouhodobě nejpopulárnějším modelem v Česku je Škoda Octavia, v letošním roce si její naftová motorizace připsala 4 498 registrací – jedná se o v Česku nejregistrovanější model a motorizaci vůbec. Na jednu registrovanou elektrickou Škodu Enyaq tak letos připadá téměř 15 naftových Octavií. Bude zajímavé sledovat jestli, případně jak tento poměr zvrátí model dostupnější Enyaq Tour s kapacitou baterie 52 kWh a dojezdem dle WLTP až 375 km, který Škoda nově nabízí za 899 000 Kč s DPH. Za tyto nebo podobné peníze lze v Česku aktuálně pořídit např. Hyundai Kona, MG4, Volvo EX30, Volkswagen ID.3, Renault Megane a další,“ uvádí Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu.

24.05.2024Autodealers

Informace odjinud

Na 1000 mil československých letos vyrazí 130 veteránů, včetně auta Richarda Hammonda

Letošní vzpomínkové jízdy 1000 mil československých z Prahy do Bratislavy a zpět se zúčastní 130 historických automobilů, tedy stejně jako loni. Na start je přihlášeno rekordních 67 vozů československé výroby a pět vozů původního dálkového závodu ze 30. let. 
auto.cz

Skotský ferat měl pokořit 320 km/h. Argyll Turbo GT nemá obdoby

V polovině sedmdesátých let mělo Skotsko našlápnuto k tomu, aby přepsalo mapu světa supersportů. Geniální letecký inženýr se rozhodl oživit zapomenutou značku a postavit nejrychlejší auto planety schopné pokořit bájnou hranici 200 mil za hodinu.
auto.cz

Odešel mistr průřezových ilustrací. Jiro Yamadovi bylo pouhých 65 let

Žádný software, zpočátku tvrdá ruční práce. Ani s příchodem prvních grafických softwarů se však nevytratila nutnost umění, kterým Yamada překypoval. Jeho ilustrace ovlivnily celý svět.
auto.cz

Porsche Cayenne pick-up? Proč ne, řekl si šikovný Novozélanďan, má však turbodiesel

Vozy kategorie pick-up automobilka Porsche nikdy nevyráběla. Vyobrazený model Cayenne druhé generace je tak čistě soukromým dílem vzniklým na Novém Zélandu.
auto.cz

TEST Mazda CX-5 2.5 eSkyactiv-G AWD – Na podvozku se nešetřilo

Když dostanete za úkol ušetřit nějaké peníze, je řada cest, jak to udělat. U Mazdy zvolili cestu horší uživatelské ergonomie – naštěstí, protože všechno, co souvisí s jízdou, je prvotřídní. Ani ten čtvrtinový pokles výkonu oproti předchozí verzi dvouapůllitrového řadového čtyřválce, který je jediným motorem v nabídce, není ve skutečnosti tak velký problém, jak se zdá na papíře.
auto.cz

Toyota Prius změnila svět. Hybrid, který si lidé dobírali, dnes drží automobilku nad vodou

Toyota Prius v roce 1997 nepůsobila jako auto, které změní svět. Jenže právě ona ukázala, že elektrifikace nemusí začít čistým elektromobilem a že hybrid může být řešením pro miliony řidičů. Nakonec na něm Toyota postavila svou image.
auto.cz

Chaotickou Velkou cenu Monaka 2026 vyhrál Kimi Antonelli

Velkou cenu Monaka 2026 vyhrál Kimi Antonelli, který výrazně navýšil náskok v čele šampionátu. Druhý dojel Hamilton a třetí byl po penalizacích Isack Hadjar.
auto.cz

Brit za dva miliony pro ty, kteří ještě nezapomněli řídit. To je Wells Vertige

Podmanivý sporťák Wells Vertige se zrodil jako projekt nadšence, který na trhu marně hledal lehké, mechanicky čisté auto pro každý den. Jeho tvůrci jsou názoru, že největším luxusem moderní doby je absolutní klid pro řízení, řadící páka a kulatý volant.
auto.cz

Audi Nuvolari tu bylo už před více než 20 lety. Modelů s nezvyklým označením tu ale byla spousta

Pokud automobilka Audi sáhne po jiném než alfanumerickém označení svého modelu, jde většinou o výjimečný moment v její historii. Nedávno představený hybridní supersport Nuvolari chce na tuto skutečnost navázat.
auto.cz

Plyn a nafta v jednom. Volvo představuje zbrusu nový motor

Nová generace řadového šestiválce Volvo o objemu necelých 13 litrů je totožná ve verzi spalující naftu i zemní plyn. Je výkonnější i úspornější a v určitých situacích dokáže snížit emise CO2 až o 100 %.
auto.cz

Jak v Praze vyřešit problém s parkováním? Na modré to pořád jde i zadarmo!

Každý pes jiná ves. Tak by se dal popsat systém a pravidla parkování ve velkých i menších městech v České republice. Nelenili jsme a sedli do auta, abychom zjistili, jaké jsou možnosti parkování v zónách i mimo ně nejen v Praze.
auto.cz

Pravidelná údržba aut je důležitá i u elektromobilů. Říká to vedoucí servisního provozu TMNA

Správná péče o provozní kapaliny, brzdy či pneumatiky je pro dlouhou životnost vozu klíčová, což potvrzují i zkušenosti odborníků z praxe. Pravidelný servis se přitom nevyplácí podceňovat ani u čistě elektrických automobilů, které sice nepotřebují měnit motorový olej, ale vyžadují údržbu dalších důležitých systémů.
auto.cz

Svažující se střecha, tedy automaticky lepší aerodynamika? Tak jednoduché to opravdu není

Auta se svažující se zádí sice často kupujeme jen pro parádu, ale ve skutečnosti jde o geniální trik inženýrů, jak obelstít vzduch. Nikoli však automaticky.
auto.cz

700 km na jedno nabití i plně naložený! Řídili jsme elektrický kamion s rekordním dojezdem

Nové elektrické hnací ústrojí Volva FH Aero Extended Range umožňuje namontovat tolik baterií, že tahač musí mít třetí nápravu. Souprava je o pořádný kus delší než klasický kamion a slibuje schopnost jezdit celý den bez nutnosti nabíjení. Projeli jsme se s ním po švédském pobřeží.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Chery nastínila v Pekingu novou strategii

Čínská Chery svolala stovky zástupců světových médií na pekingský autosalon kde na tiskové konferenci představila novou technologickou strategii a také nové modely pro globální trhy. Značka plánuje propojit technologický vývoj, produktové novinky a své mezinárodní ambice.

Celý článek

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.