Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Argumentace SDA k nadměrnému dovozu ojetých automobilů

Argumentace SDA k nadměrnému dovozu ojetých automobilů

Členové Svazu dovozců automobilů, jako oficiální zástupci - importéři, organizují a zajišťují prodej nových automobilů a motocyklů všech světově známých značek na území ČR. I proto je hlavní činností našeho svazu v obecné poloze vytváření optimálních podmínek pro uvádění nových vozidel do provozu. Počínaje detailní statistikou prvně registrovaných nových vozidel v ČR a konče projednáváním všech předpisů vztahujících se k uvádění nových vozidel na trh.

 

Problematikou ojetých vozidel se v zásadě detailně nezabýváme. Nicméně v souvislosti s analýzou trhu motorových vozidel v ČR a znalostí technické úrovně vozidel různého stáří, jsme nuceni se v obecné rovině k této problematice vyjádřit. Z přehledu dovozu ojetých osobních automobilů v 1. pololetí 2006 a 2007 (viz příloha č. 1) je zřejmý nárůst zejména u starších vozidel zapříčiněný změnou právních předpisů od 1.7.2006. Můžeme zároveň zaznamenat první smutné výročí - od uvedení účinnosti zákona č. 226/2006 Sb. nebyl doposud (tedy ani za 1 rok) vydán prováděcí předpis, který by alespoň zabránil dovozu vysloveně nebezpečných, přestárlých vozidel. Dovoz přestárlých nebezpečných vozidel výrazně zhoršuje celkový dopad provozu silničních vozidel na životní prostředí (ovzduší) a bezpečnost silničního provozu. Konkrétními nepříznivými dopady na vlastníky takovýchto vozidel se blíže zabývají jiné profesní organizace - Cebia s.r.o. (viz příloha č. 2), nebo sdružení - SOVA, atd.

V současné době vyvíjí EK velký nátlak na výrobce vozidel ohledně snižování produkce CO2, což je velmi podporováno i naším MŽP. Pokud vycházíme ze zpráv odborníků, pak 96% celosvětové produkce CO2 vzniká v přírodě (moře, půda, vegetace, sopky) a 4% lidskou činností - z toho činí podíl silniční dopravy 13%. Podíl silniční dopravy v zemích EU se na celosvětové produkci CO2   podílí cca 0,08%! Je nutno ještě připomenout, že CO2 není škodlivina obsažená ve vzduchu (nejedná se o látku zdraví nebezpečnou). Orgány EU a EK již několik let nutí výrobce vozidel zabývat se touto problematikou, organizují mnohá jednání a medializují produkci CO2 provozem vozidel. Je však otázkou, zda případné snížení celkové produkce CO2 o 0,01% vozidly provozovanými v zemích EU se vůbec může na změně klimatu Země projevit. Nadměrný dovoz ojetých vozidel (do nových zemí EU), z nichž většina vypouští do ovzduší násobně více otravných a karcinogenních látek než současná nová vozidla (tedy pouhý přesun zátěže z ekonomicky silnějších zemí do slabších), však zůstává bez jakéhokoliv povšimnutí odpovědných orgánů EU i ČR.

Hájí vůbec naše instituce zájmy ČR proti postupu a výkladu některých orgánů EU a EK? Vždyť samotná změna zákona č. 56/2001 Sb. platná od 1.7.2006 je postavena na dvou sporných výkladech. Převod (přeregistrace) vozidla z jedné země EU do druhé je vykládán jako převod uvnitř dané země. Na tento argument nelze přistoupit, protože neexistuje centrální evropský registr vozidel a většinou ani jednotné registrační doklady. Podmínky registrací vozidel navíc byly v minulosti v jednotlivých zemích značně rozdílné. Obecně za vozidla a jejich stav odpovídají jednotlivé země, kde je vozidlo registrováno.

Daleko problémovější je však výklad dohod, rozhodnutí a připravovaných nařízení EU k volnému pohybu zboží. Silniční vozidla patří do tzv. „harmonizované oblasti" - to znamená, že pro zajištění nezbytné míry ochrany životního prostředí a bezpečnosti silničního provozu jsou pro ně stanoveny harmonizované předpisy, závazné ve všech zemích EU. Např. jednotné předpisy pro typové schválení osobních automobilů jsou v EU závazné od roku 1997 a byly a jsou v ČR vždy bez jakýchkoliv problémů akceptovány (dokonce i před tímto datem). Do té doby existovaly pro OA národní předpisy, které však pro starší a stará vozidla byly značně rozdílné. Pravidla pro volný pohyb zboží upravují neharmonizovanou sféru výrobků - tedy vyráběné a na trh uváděné zboží (zřejmě nové), pro které existují pouze národní technické předpisy. Uplatnění tohoto principu na stará (ojetá) vozidla, u nichž národní předpisy nevycházely z platných technických směrnic EU a byly tudíž mnohdy výrazně rozdílné, nepovažujeme vzhledem k jejich charakteru (značný dopad na životní prostředí a bezpečnost provozu) za vhodné. Není přece možné, aby výkladem jednoho unijního předpisu byly členské země nucené akceptovat jakékoliv „předunijní" národní předpisy jiných zemí EU (navzájem značně rozdílné se všemi důsledky z toho plynoucími). Nebo snad platí, že v EU jsou přijímány některé předpisy či uplatňovány jejich výklady tak, aby vyhovovaly pouze ekonomicky vyspělejším zemím unie („staré 15") bez ohledu na dopad v nových zemích EU?

 

V Praze dne 9.7.2007                                                                                              SDA / CIA

 

Dokumenty ke stažení:

[DOC]Argumentace SDA k nadměrnému dovozu ojetých automobilů 

[DOC]Argumentace SDA k nadměrnému dovozu ojetých automobilů - příloha č.1 

[DOC]Argumentace SDA k nadměrnému dovozu ojetých automobilů - příloha č.2 

 

15.08.2007SDA

Informace odjinud

Infiniti chce zpět zábavné sedany: V plánu je výkonný model s manuálem, jen ne pro nás

Infiniti chce přilákat mladé nadšence. Plánovaný model Q50S dostane vidlicový šestiválec, manuální převodovku a možná i sportovní verzi Red Sport. Pomáhá mu uvolněná politika v USA.
auto.cz

Nová generace už po dvou letech a výrazně levnější? U Nia nový standard

Generační obměna vozů je u nás zavedená na zhruba 6–8 let a některé vydrží i déle. Jiný názor na to mají v Číně, jak dokazuje i novinka Nio ES8. Ta přijíždí v třetí generaci na nové platformě jen dva roky po uvedení generace druhé.
auto.cz

Rolls-Royce Phantom I (1925-1931): Nový fantom místo ducha

Následník Silver Ghostu se nevyráběl zdaleka tak dlouho jako on. Přinesl ale modernější motor. Produkce znovu probíhala jak v Británii, tak i v USA.
auto.cz

40 % Američanů by si koupilo čínské auto. A co vy?

Zatímco v Evropě se čínské automobilky velmi rychle zabydlují, rozšíření do Spojených států brání mimo jiné intenzivní celní válka mezi oběma velmocemi.
auto.cz

Mototest Honda X-ADV750: Kříženec několika světů

Některé motorky se nehodí k ničemu, jiné zvládnou i více rolí najednou. Do druhé skupiny můžeme bez zaváhání zařadit outdoorový velký skútr Honda X-ADV750.
auto.cz

V New Yorku nasazují taxíky mrtvé automobilky. Spolehlivé nejsou, levné ano

Jako ideální taxík se obecně považuje auto, které je spolehlivé, moc nestojí a má zajištěný servis i náhradní díly. V New Yorku mají nově velkou flotilu aut, které nesplňuje ani jedno. V následujících pár letech se zato místní budou moci povozit v unikátním Fiskeru Ocean.
auto.cz

Tesla Cybertruck přes noc zdražila o stovky tisíc. Její prodeje přitom klesají

Americká automobilka na domácím trhu zdražila vrcholnou variantu svého elektrického pick-upu. Příplatek 15 tisíc dolarů sice zahrnuje výbavu navíc, nedává však na výběr.
auto.cz

Česko vs. Čína: Jeden končí, další začíná

Ještě před pár lety se o působení Škodovky v Číně psalo jako o příběhu velkého úspěchu, zatímco u nás nebyla jediná čínská automobilka. Dnes se tamní prodeje Škody propadly na minimum a mluví se o opuštění trhu, zatímco u nás se první čínská značka téměř dostala mezi první desítku. Jak je to možné?
auto.cz

TEST Alfa Romeo Junior Ibrida Q4 Intensa 1.2 Turbo – Tady je něco navíc

Nejmenší alfa je jediným modelem značky, který v útrobách ukrývá původní techniku skupiny PSA, klíčového hráče Stellantisu. Přesto zde zůstal prostor pro technické změny.
auto.cz

Nový Jeep Cherokee se chlubí výkonným hybridem. Neztratí se ani v terénu

Jeep Cherokee mezigeneračně narostl, dostal novou techniku a hybridní pohon. Nabídne prostornější interiér a schopnost zdolat náročnější terén. 
auto.cz

USA a EU uzavřely dohodu: 15procentní clo na automobily z Evropy platí

Původně přitom přirážka měla dosahovat až 27,5 procent. I snížení se ovšem negativně projeví na výkonu evropské ekonomiky.
auto.cz

Lunapark pro auta nabízí obří písečnou dunu, plavecký bazén, i školy smyku. Ubytovat se můžete v kempu

První motoristický park svého druhu kombinuje testovací dráhy, extrémní terénní výzvy a zázemí pro kempování. Slouží i pro prezentaci nejnovějších asistenčních systémů.
auto.cz

Za volantem Volva EX30 Cross Country a XC60: Malé změny s velkým dopadem

Nejprodávanější Volvo všech dob je už na trhu osmým rokem a zaslouží si proto péči. Druhá modernizace přinesla vedle změn designu i zcela nový palubní software. To elektrické EX30 dostalo rovnou novou verzi, navazující na ikonické modely Cross Country. Obě novinky jsme vyzkoušeli v jejich domovině.
auto.cz

Chcete jednoduchý offroad s dieselem? Zajeďte si pro něj k sousedům

V Evropě je jen minimum pracovních terénních vozů, proto má plánovaná novinka šanci oslovit velké zákaznické publikum. Premiéru bude mít na autosalonu v Mnichově. 
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.