Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Volkswagen otevřel laboratoř v Salzgitteru

Škoda Auto od 27. září zcela zastaví na celý týden výrobu ve všech třech svých závodech v České republice. Důvodem je nedostatek čipů, které se používají v palubní elektronice. Uvedl to dnes týdeník Škodovácký odborář.

Volkswagen Group Components otevřela v Salzgitteru jednu z nejmodernějších laboratoří pro výzkum a vývoj akumulátorových článků v Evropě. Od roku 2025 mají z montážních linek v Salzgitteru sjíždět unifikované akumulátorové články VW.

V celkem čtyřech laboratořích se bude 250 odborníků zabývat výzkumem a vývojem akumulátorových článků, analytikou a testováním. Volkswagen investuje do nových laboratoří 70 milionů eur.

„S novými, velmi moderními laboratořemi rozšiřujeme naše vývojové, procesní a výrobní kompetence v oblasti akumulátorových článků, které jsou srdcem elektromobilu. Volkswagen v Salzgitteru ukazuje, jak zdárně může probíhat transformace německého automobilového průmyslu s přechodem od konvenčních pohonů na elektromobilitu. Do Salzgitteru umisťujeme špičkový výzkum, a jako průkopníci v našem odvětví tak vytváříme pracovní místa budoucnosti,“ říká Thomas Schmall, člen představenstva koncernu Volkswagen AG, odpovědný za techniku, a předseda představenstva společnosti Volkswagen Group Components, který nese v koncernu napříč jeho značkami odpovědnost za technologický plán v oblastech akumulátorů a nabíjení.

V březnu 2021 byl tento plán představen na akci „Power Day“. Technologie budoucnosti v oblastech akumulátorů a nabíjení se znovu dostaly do centra pozornosti v červenci jako klíčové oblasti koncernové strategie NEW AUTO.

„S otevřením laboratoří jsme dosáhli dalšího strategického milníku. Nyní vší silou urychlujeme přípravy pro naši vlastní výrobu akumulátorových článků,“ říká Thomas Schmall.

Nové unifikované články pro segment s vysokými objemy prodeje budou sjíždět z montážních linek gigatovárny v Salzgitteru od roku 2025. Do roku 2030 hodlá koncern Volkswagen společně s partnery provozovat v Evropě šest závodů na výrobu akumulátorových článků s celkovou výrobní kapacitou 240 GWh. V Salzgitteru se do budoucna počítá s roční kapacitou výroby článků 40 GWh. Nové unifikované akumulátorové články budou využívat synergie a umožní snížení nákladů na akumulátory až o 50 procent.

Předseda vlády Dolního Saska Stephan Weil řekl: „Existuje-li v současnosti místo, na němž lze názorně vidět, co se myslí ‚transformací automobilového průmyslu‘, pak je to Salzgitter.

Závod Volkswagen v Salzgitteru po desítky let dodával motory pro miliony vozidel. S rostoucí elektrifikací nyní důsledně realizuje postupný přechod na perspektivní a pokrokovou výrobu akumulátorových článků. Srdce automobilového průmyslu bude bít elektricky. A to v Dolním Sasku.“

Kompetenční centrum v Salzgitteru nese odpovědnost za celokoncernové zkoušky materiálů, schvalovací zkoušky, zajištění kvality a kontrolu sériové výroby článků pro elektromobilové sady akumulátorů. V současnosti pracuje 160 z 500 zaměstnanců kompetenčního centra pro akumulátorové články v Salzgitteru ve vývoji.

Do konce roku 2022 se kompetenční centrum rozroste na více než 1000 zaměstnanců. Z toho bude 250 odborníků na výzkum, analýzu a vývoj vhodných materiálů a formátů pro akumulátorové články.

Nové laboratoře, zpočátku na ploše 2500 metrů čtverečních, umožňují rozsáhlé programy testování článků s až 200 různými analytickými postupy a vývoj nových složení. „V Salzgitteru budou vznikat inovace pro současné i budoucí články,“ vysvětluje Frank Blome, vedoucí oddělení akumulátorových článků a systémů, a dodává: „Nové laboratoře se svým vybavením řadí mezi nejmodernější zařízení v oblasti výzkumu článků v Evropě.“

Akumulátorové články jsou v Salzgitteru důkladně testovány s využitím špičkových technologií. V Salzgitteru mají například k dispozici jeden z mála rastrovacích elektronových mikroskopů na světě pro detekci lithia. K dalšímu vybavení patří vysoce automatizovaná zkušebna pro testování výkonnosti a projevů stárnutí článků při jejich rychlém nabíjení a vybíjení. Testovány jsou mimo jiné články, které se dokážou během 12 minut nabít z 5 na 80 procent kapacity.

Díky inteligentnímu propojení dat z výroby, analýz a testů jsou vývojové procesy velmi efektivní. Pro dokonalou souhru jsou laboratoře rozdělené na čtyři oblasti. V laboratoři pro vývoj článků je posuzována vhodnost nových materiálů. Také se zde zdokonalují chemická složení, materiály elektrod a procesy. Velmi slibné inovace se odtud dostávají přímo na sousední zkušební výrobní linku, která zajistí jejich produkci v malých sériích.

V analytické laboratoři rozebírají výzkumníci komponenty, zkoumají suroviny článků a uskutečňují analýzy konkurenčních produktů a zajištění kvality.

V laboratoři pro ochranu životního prostředí a bezpečnost jsou akumulátorové články podrobovány náročným testům v šesti speciálních zkušebních komorách a vystavovány například elektrickému, tepelnému nebo mechanickému zatížení. Navíc v ní probíhá výzkum nových zkušebních metod.

V elektrické zkušebně se uskutečňují elektrická měření akumulátorových článků všech formátů a výkonových tříd z laboratorní i sériové výroby. Testují se zde výkonové parametry, projevy stárnutí a dlouhodobá odolnost.

„Zde se urychluje vývoj jedné z nejdůležitějších technologií budoucnosti pro koncern Volkswagen. Všechno, co dělá kompetenční centrum pro akumulátorové články, slouží k tomu, aby měli zákazníci všech koncernových značek k dispozici elektromobily s nejdelším možným dojezdem, nabíjecím výkonem, trvalou udržitelností a bezpečností,“ vysvětluje Frank Blome.

16.09.2021Autodealers

Informace odjinud

GTI žije dál. Volkswagen představil ostré elektrické polo, je výkonnější než kdy dřív

První elektromobil Volkswagenu s označením GTI je silnější než předchůdce, ale také o téměř tři metráky těžší. Automobilka slibuje vyladěný samosvor, zábavný podvozek a stovku pod 7 sekund.
auto.cz

Toyota a Lexus chystají v Hradci Králové přehlídku mobility. Nabídne spoustu premiér na jednom místě

Druhý ročník Festivalu firemní mobility nabídne firmám unikátní příležitost otestovat kompletní modelovou řadu značek Toyota a Lexus, včetně osmi českých premiér.
auto.cz

Další továrna Volkswagenu se možná otevře Číňanům. Politici to vítají

Podobných zpráv jsme už za poslední týdny četli několik. Evropská automobilka má problém využít plnou kapacitu továrny a zájem projevuje čínský výrobce. Nově to vypadá, že proti tomu nebudou mít nic ani někteří němečtí politici.
auto.cz

S novým Suzuki e Vitara v pořádném terénu! Přežilo vše, učil nás s ním Aleš Loprais

Elektrické Suzuki e Vitara si dalo s příchodem na náš trh pořádně na čas. Teď už jsou známy ceny a první kusy jsou na českých značkách, a tak jsme si je konečně mohli vyzkoušet v terénu.
auto.cz

Příběh Saabu definitivně končí. V aukci si budete moci koupit unikátní prototypy

Ačkoliv je už dávno po smrti, dodnes má Saab řadu oddaných fanoušků. Ti budou mít již brzy možnost koupit si jedny z posledních vozů, které kdy Saab vyrobil. Historie švédské automobilky se totiž uzavírá aukcí několika posledních prototypů.
auto.cz

Aston Martin Valhalla naživo v Praze! Prozkoumali jsme mu všechny ploutvičky

Vznikne v méně kusech, než má koní, a je ověnčený tolika superlativy, že se všechny do jednoho článku snad ani nevejdou. Aston Martin Valhalla se nám ukázal naživo i na krásných „rentgenových“ snímcích.
auto.cz

Více bezpečnosti pro čínského delfína. Levný BYD Dolphin Surf má po modernizaci

Malý sympatický elektromobil BYD Dolphin Surf, na čínském trhu pojmenovaný Seagull, přichází na trh s drobnými vylepšeními a také novou technikou.
auto.cz

Chrysler se vrátí k levným modelům. Chce navázat na úspěch legendárního neonu

Ve změti koncernu Stellantis působí Chrysler jako zapomenutá značka, která dnes bojuje už jen s jediným modelem. Nemuselo by to tak zůstat dlouho, protože podle amerických dealerů se už připravuje návrat do segmentu, kde se dříve chrysleru velmi dařilo.
auto.cz

Pět nejčastějších závad klimatizace: I zdánlivá prkotina váš může stát tisíce!

Léto je za dveřmi, teploty už běžně atakují 20 stupňů Celsia, a to je přesně ten čas, kdy řidič rád využije ve svém autě klimatizaci. I ta však má své rébusy, jejichž řešení může přijít dost draho.
auto.cz

Používáte Android Auto? Dostal nový design, víc AI a zvládne i videa v HD

Příznivci zrcadlení androidího smartphonu na displeji vozu se mohou těšit na nové uživatelské rozhraní, nastavitelné widgety i širší integraci Gemini do Asistenta Google.
auto.cz

Kim Čong-un povolil auta. Po dvou letech je korejská metropole k nepoznání

Pchjongjang býval městem bez aut, dnes je všechno jinak. Severokorejskou metropoli zaplavil masivní příliv čínských vozů, který do ulic přinesl dříve nemyslitelný chaos. Totalitní režim z registrací profituje a nové prohřešky trestá i veřejnými popravami.
auto.cz

V Česku je na prodej angličák Bburago v životní velikosti. Není drahý a může na silnici

V devadesátkách byly angličáky od italského Bburaga ikonou každého klučičího pokoje. Na prodej je věrná kopie v životní velikosti!
auto.cz

Elektrický kamion čeká roční cesta kolem světa. Stačit má 80 nabíjení

Němec, který v kabině těžkých nákladních vozů strávil většinu svého pracovního života, se rozhodl k unikátnímu experimentu. S upraveným elektrickým tahačem vyrazí na 45 tisíc kilometrů dlouhou trasu kolem světa. Stačit má přitom 80 nabíjecích zastávek.
auto.cz

Fiat 500 má další speciální edici. Kabrio Dolcevita sází na italský styl a eleganci

Malá pětistovka je ikonickým modelem značky Fiat a příkladem skvělého retra. Nejnověji to vyjadřuje ve speciální edici Dolcevita. Co nabízí a čím se liší od běžné 500?
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Chery nastínila v Pekingu novou strategii

Čínská Chery svolala stovky zástupců světových médií na pekingský autosalon kde na tiskové konferenci představila novou technologickou strategii a také nové modely pro globální trhy. Značka plánuje propojit technologický vývoj, produktové novinky a své mezinárodní ambice.

Celý článek

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.