Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

CarVertical: válka narušila trhy s ojetinami

Trhy s ojetými automobily se v posledních letech potýkaly s problémy, neboť výpadky dodávek polovodičů ohrožovaly nákupní řetězec automobilek. Mnoho automobilek loni věřilo, že krize již dosáhla svého vrcholu. Zdálo se, že úroveň dodávek automobilů se v roce 2022 vrátí na předchozí hodnoty. Hru ale změnila válka.

Plány zmařila ruská invaze na sousední Ukrajinu, kvůli níž automobilový průmysl čelí ještě větší krizi, jejíž řešení si vyžádá mnohem větší úsilí. Matas Buzelis, automobilový expert a vedoucí oddělení komunikace s veřejností společnosti carVertical, se s námi podělil o svůj názor na celou situaci.

Výpadky dodavatelských řetězců

Buzelis, jakožto odborník na automobilový průmysl, poukazuje na to, že ačkoliv ruský trh s novými automobily není největší na světě, hraje významnou roli v automobilovém dodavatelském řetězci.

Rusko vyváží cenné komponenty pro automobilový průmysl. Například Německo spoléhá na ruský titan, železo a palladium. Rusko, které v roce 2021 vyrobilo 108 milionů tun železné rudy, je pátým největším světovým výrobcem železné rudy a zásobuje evropské výrobce oceli, kteří nyní čelí vyšším cenám a možným obtížím při získávání kovu z jiných zdrojů.

Ruská invaze měla také dopad na automobilový průmysl na Ukrajině. Například němečtí výrobci automobilů, jako jsou BMW a Volkswagen, získávají kabelové svazky od ukrajinských dodavatelů. Ukrajina je navíc třetím největším světovým výrobcem niklu a hliníku, což jsou dva velmi cenné zdroje pro baterie a komponenty pro elektromobily.

A v neposlední řadě Ukrajina produkuje téměř 70 % celosvětové spotřeby neonu, který se používá při výrobě komponent, jako jsou mikročipy, což je další z nedostatkového zboží.

Sehnat dobrý ojetý automobil je těžší

Koupě ojetého vozidla byla obtížná a nákladná už v roce 2021 a jak se zdá, v roce 2022 bude ještě hůře. Zatímco trh s ojetými automobily stále roste, prodejci ojetých automobilů čelí nedostatku vozidel.

Jedním z hlavních důvodů současné situace je krize na trhu s novými automobily. Výrobci začínají omezovat výrobu vozidel pro zajištění stabilnější, ale nižší produkce. Tato změna ve výrobě nových vozidel zpomaluje dodávku vozidel na trh s ojetými automobily. Majitelé automobilů proto prodej svých vozidel oddalují nebo se jich vůbec nezbavují.

„Zájemci o koupi ojetého automobilu mají v současné době na výběr z nejomezenějších a zároveň nejdražších nabídek na trhu s ojetými automobily. Omezená nabídka ojetých automobilů však neznamená, že by se kupující měli vzdát postupů, které je chrání před podvody. Právě naopak – protože si musí vybírat z omezenější nabídky, měli by si zkontrolovat historii každého ojetého vozidla,“ říká Buzelis.

Jak vysvětluje šéf komunikace s veřejností společnosti carVertical, prodejci ojetých automobilů možná budou muset kupovat jakákoliv vozidla bez ohledu na jejich stav. Riziko nákupu ojetého automobilu ve špatném stavu může být mnohem vyšší, než tomu bylo, řekněme, před jedním či dvěma lety.

Nepředvídatelné ceny ojetých automobilů

V roce 2021 již ceny ojetých vozů dosáhly historického maxima. I když se ke konci roku stabilizovaly a dokonce začaly padat, ruská invaze na Ukrajinu vytvořila na východoevropském trhu ojetých vozidel bezprecedentní situaci.

Roky se kupci ojetých automobilů z Ukrajiny hrnuli do Polska, Litvy, na Slovensko a do Maďarska. Zatímco po novějších automobilech byla na místních trzích v uvedených zemích vyšší poptávka, Ukrajinci skupovali mnoho automobilů starších deset a více let, zejména těch s úspornými, ale „špinavými“ naftovými motory.

Na druhé straně, omezení toku zákazníků změní trh s ojetými vozidly v sousedních zemích Ukrajiny. Ceny starších automobilů pravděpodobně klesnou, neboť prodejci se snaží zmírnit své ztráty, aby se přizpůsobili současné situaci.

Vliv cen pohonných hmot

Ceny pohonných hmot v mnoha evropských zemích překonaly kritickou hranici 2 EUR za litr, což vyvolalo zájem o změnu každodenních návyků.

„Rostoucí ceny pohonných hmot způsobí, že někteří řidiči budou méně dojíždět. Lidé každoročně najedou méně kilometrů, protože zvolí veřejnou dopravu nebo jiné alternativní dopravní prostředky. Méně kilometrů by znamenalo méně nehod, což by vedlo k úspoře provozních nákladů,“ říká odborník z CarVertical.

Tím by se snížil počet vozidel na silnicích, ale vyšší ceny pohonných hmot by rovněž zvýšily zájem o vozidla s nízkou spotřebou paliva.

To znamená, že vozidla se vznětovými motory mohou vyvolat zájem díky bezkonkurenční spotřebě paliva. Tento trend se však omezí na země, které nezdaňují vozidla s vyššími emisemi CO2.

Zvýšené ceny pohonných hmot povzbudí zákazníky, aby investovali do ojetých elektrických vozidel. Navzdory rostoucím cenám energie zůstávají celkové náklady na vlastnictví elektromobilů nižší a mohou být ještě nižší, pokud majitelé k nabíjení použijí solární energii. Odhaduje se, že solárním nabíjením ušetří 600–800 EUR ročně.

26.04.2022Autodealers

Informace odjinud

Porsche Taycan Turbo S stanovilo nový rekord na Nürburgringu. Tesla je smutná...

S časem 7:33 vylepšila německá automobilka rekord Tesly Model S Plaid o téměř 2 sekundy.
auto.cz

Skutečně čínský průlom? Great Wall se domluvil s jedním z největších evropských dealerů

Čínský automobilový gigant navázal spolupráci s jedním z největších dealerů automobilů na starém kontinentu. Ještě letos tak můžeme očekávat příchod minimálně jedné nové čínské značky.
auto.cz

BMW M3 Competition v péči Manhartu posílilo o 140 koní

Německý úpravce Manhart si vzal do parády sportovní sedan BMW M3 Competition, ze kterého vykřesal vyšší výkon a točivý moment.
auto.cz

Cupra Ateca Limited Edition VZ – Já jsem pořád tady!

První model samostatné značky Cupra se po příchodu Formentoru stáhl do ústraní. Teď se Ateca snaží připomenout limitkou pro pár vyvolených.
auto.cz

Bentley Mulliner poodhaluje nový model Batur, nástupce projektu Bacalar

Karosárna Bentley Mulliner odhalila první ukázku nového modelu Batur, jehož představení proběhne v srpnu.
auto.cz

Chcete silnější Mercedes-AMG GT 63 S? PerformMaster posouvá výkon o kus dál

S čísly od německého tuningového úpravce se Mercedes-AMG GT 63 S přibližuje výkonnější plug-in hybridní verzi AMG GT 63 S E Performance.
auto.cz

BMW M2 možná nabídne xDrive, naznačují interní dokumenty

Očekávané kompaktní sportovní kupé si od většího sourozence pravděpodobně vypůjčí i možnost pohonu všech kol.
auto.cz

Corvette dostane další karosářská provedení. Cadillac rychle obměňuje portfolio

Automobilový koncern General Motors šlape do elektromobility ve velkém. Z Corvette se má stát rodina elektrifikovaných modelů a Cadillac rychle obměňuje modelové portfolio.
auto.cz

Ford Mustang California Special má českou cenu. Čím se otevřená stylovka odlišuje?

Co nevidět dorazí k testu Mustang ve verzi California Special. Ta je vyhrazena kabrioletu a my už známe českou cenu i všechny její položky.
auto.cz

Další změny u Tesly Cybertruck: Zvýšení cen i úprava parametrů!

Elon Musk se na setkání s akcionáři nechal slyšet, že výroba Cybertrucku odstartuje v polovině příštího roku. Špatnou zprávou je zvýšení cen a změna parametrů.
auto.cz

Maskované Lamborghini Urus na Pikes Peak slibuje novou dimenzi výkonu

Italská automobilka poodhaluje další maskovanou novinku, která by mohla být představena ještě letos.
auto.cz

Čína předpokládá, že se v zemi letos prodá rekordních šest milionů elektromobilů

Prodej elektromobilů v Číně letos dosáhne rekordních šesti milionů, poptávka po ekologičtějších autech tam prudce roste. Oznámil to Čínský svaz osobních automobilů (CPCA), který tak zvýšil výhled z původních 5,5 milionu.
auto.cz

Nový Mercedes třídy E vyzrazen na patentových snímcích. Není vám povědomý?

Příští třída E se sice představí až v příštím roce, obrázek o podobě auta si však díky úniku z patentového úřadu můžeme udělat už nyní.
auto.cz

Chystá se úchvatná úprava Porsche 911 GT3, jmenuje se GTL Coupe a přijde na šílené peníze

Poměrně mladá společnost, jejíž zakladatel je součástí rodiny Porsche, poodhaluje svůj první model. A zřejmě se máme na co těšit.
auto.cz

Aktuality členů

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.