Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

CarVertical: válka narušila trhy s ojetinami

Trhy s ojetými automobily se v posledních letech potýkaly s problémy, neboť výpadky dodávek polovodičů ohrožovaly nákupní řetězec automobilek. Mnoho automobilek loni věřilo, že krize již dosáhla svého vrcholu. Zdálo se, že úroveň dodávek automobilů se v roce 2022 vrátí na předchozí hodnoty. Hru ale změnila válka.

Plány zmařila ruská invaze na sousední Ukrajinu, kvůli níž automobilový průmysl čelí ještě větší krizi, jejíž řešení si vyžádá mnohem větší úsilí. Matas Buzelis, automobilový expert a vedoucí oddělení komunikace s veřejností společnosti carVertical, se s námi podělil o svůj názor na celou situaci.

Výpadky dodavatelských řetězců

Buzelis, jakožto odborník na automobilový průmysl, poukazuje na to, že ačkoliv ruský trh s novými automobily není největší na světě, hraje významnou roli v automobilovém dodavatelském řetězci.

Rusko vyváží cenné komponenty pro automobilový průmysl. Například Německo spoléhá na ruský titan, železo a palladium. Rusko, které v roce 2021 vyrobilo 108 milionů tun železné rudy, je pátým největším světovým výrobcem železné rudy a zásobuje evropské výrobce oceli, kteří nyní čelí vyšším cenám a možným obtížím při získávání kovu z jiných zdrojů.

Ruská invaze měla také dopad na automobilový průmysl na Ukrajině. Například němečtí výrobci automobilů, jako jsou BMW a Volkswagen, získávají kabelové svazky od ukrajinských dodavatelů. Ukrajina je navíc třetím největším světovým výrobcem niklu a hliníku, což jsou dva velmi cenné zdroje pro baterie a komponenty pro elektromobily.

A v neposlední řadě Ukrajina produkuje téměř 70 % celosvětové spotřeby neonu, který se používá při výrobě komponent, jako jsou mikročipy, což je další z nedostatkového zboží.

Sehnat dobrý ojetý automobil je těžší

Koupě ojetého vozidla byla obtížná a nákladná už v roce 2021 a jak se zdá, v roce 2022 bude ještě hůře. Zatímco trh s ojetými automobily stále roste, prodejci ojetých automobilů čelí nedostatku vozidel.

Jedním z hlavních důvodů současné situace je krize na trhu s novými automobily. Výrobci začínají omezovat výrobu vozidel pro zajištění stabilnější, ale nižší produkce. Tato změna ve výrobě nových vozidel zpomaluje dodávku vozidel na trh s ojetými automobily. Majitelé automobilů proto prodej svých vozidel oddalují nebo se jich vůbec nezbavují.

„Zájemci o koupi ojetého automobilu mají v současné době na výběr z nejomezenějších a zároveň nejdražších nabídek na trhu s ojetými automobily. Omezená nabídka ojetých automobilů však neznamená, že by se kupující měli vzdát postupů, které je chrání před podvody. Právě naopak – protože si musí vybírat z omezenější nabídky, měli by si zkontrolovat historii každého ojetého vozidla,“ říká Buzelis.

Jak vysvětluje šéf komunikace s veřejností společnosti carVertical, prodejci ojetých automobilů možná budou muset kupovat jakákoliv vozidla bez ohledu na jejich stav. Riziko nákupu ojetého automobilu ve špatném stavu může být mnohem vyšší, než tomu bylo, řekněme, před jedním či dvěma lety.

Nepředvídatelné ceny ojetých automobilů

V roce 2021 již ceny ojetých vozů dosáhly historického maxima. I když se ke konci roku stabilizovaly a dokonce začaly padat, ruská invaze na Ukrajinu vytvořila na východoevropském trhu ojetých vozidel bezprecedentní situaci.

Roky se kupci ojetých automobilů z Ukrajiny hrnuli do Polska, Litvy, na Slovensko a do Maďarska. Zatímco po novějších automobilech byla na místních trzích v uvedených zemích vyšší poptávka, Ukrajinci skupovali mnoho automobilů starších deset a více let, zejména těch s úspornými, ale „špinavými“ naftovými motory.

Na druhé straně, omezení toku zákazníků změní trh s ojetými vozidly v sousedních zemích Ukrajiny. Ceny starších automobilů pravděpodobně klesnou, neboť prodejci se snaží zmírnit své ztráty, aby se přizpůsobili současné situaci.

Vliv cen pohonných hmot

Ceny pohonných hmot v mnoha evropských zemích překonaly kritickou hranici 2 EUR za litr, což vyvolalo zájem o změnu každodenních návyků.

„Rostoucí ceny pohonných hmot způsobí, že někteří řidiči budou méně dojíždět. Lidé každoročně najedou méně kilometrů, protože zvolí veřejnou dopravu nebo jiné alternativní dopravní prostředky. Méně kilometrů by znamenalo méně nehod, což by vedlo k úspoře provozních nákladů,“ říká odborník z CarVertical.

Tím by se snížil počet vozidel na silnicích, ale vyšší ceny pohonných hmot by rovněž zvýšily zájem o vozidla s nízkou spotřebou paliva.

To znamená, že vozidla se vznětovými motory mohou vyvolat zájem díky bezkonkurenční spotřebě paliva. Tento trend se však omezí na země, které nezdaňují vozidla s vyššími emisemi CO2.

Zvýšené ceny pohonných hmot povzbudí zákazníky, aby investovali do ojetých elektrických vozidel. Navzdory rostoucím cenám energie zůstávají celkové náklady na vlastnictví elektromobilů nižší a mohou být ještě nižší, pokud majitelé k nabíjení použijí solární energii. Odhaduje se, že solárním nabíjením ušetří 600–800 EUR ročně.

26.04.2022Autodealers

Informace odjinud

Svatokrádež?! Everrati přestavěli ikonickou Pagodu na elektromobil

Legendární roadster Mercedes-Benz SL generace W113 se představuje s čistě elektrickým pohonem. Speciální přestavba od britských Everrati je vratná a nezničí tak hodnotu žádného originálního kousku.
auto.cz

K čemu slouží tlačítka na volantu monopostu F1? Tyto funkce ovlivňují závod!

Taky se ptáte sami sebe, jak se může pilot formule 1 vyznat ve volantu plném různých tlačítek?
auto.cz

Nový Mercedes-Benz CLE má první české ceny! Základ je pod 1,5 milionu, ale skvělý diesel není o moc dražší

Elegantní kupé již můžete směle objednávat. Cenou se ani moc nepodbízí, ale výbavu může mít skvělou.
auto.cz

Legendární Shelby GT500 z roku 1967 jde do aukce. Je po kompletní renovaci a vypadá senzačně

Jeden z nejslavnějších amerických muscle carů po kompletní renovaci bude už brzy k mání. Na aukci v Indianapolis se bude prodávat kultovní Shelby GT500, které bylo opravdovým monstrem. Carroll Shelby na něj byl pyšný.
auto.cz

Do formule 1 se poprvé od roku 2018 posadila žena. Splnila si životní sen

Mladá závodnice Jessica Hawkins se posadila za volant moderního monopostu Aston Martin AMR21, aby jej prohnala po maďarském Hungaroringu. Splnila si životní sen.
auto.cz

Mototest Honda CB750 Hornet: Sršeň s muší povahou

Pokračovatel hmyzího jména Honda Hornet podle sršně na sebe nechal čekat dlouhých deset let. Spíš než o silniční streetfighter pro amatérské kaskadéry jako dřív teď přichází coby skvěle ovladatelná motorka pro všechny.
auto.cz

Nejnovější BMW řady 5 má nový čtyřválec i šestiválec. Oba jsou spojeny s mild-hybridem

Mnichovská značka BMW rozšiřuje paletu spalovacích motorizací pro novou řadu 5 dvěma novými mild-hybridy. Nové specifikace 530e a 550e xDrive se začnou prodávat už letos na podzim. Co nabízejí a kolik budou stát?
auto.cz

Osmiválcový pick-up od protinožců má kompresor, 625 koní a odveze vám cement. A je na prodej

Kupte si nejlepší užitkový pick-up pro všechny, kdo se při přepravě lehčího stavebního materiálu neradi zdržují. V Americe je na prodej ohromující osmiválcové HSV Maloo, které prošlo přestavbou pro tamní i náš pravostranný provoz.
auto.cz

Nissan bude v Evropě do roku 2030 prodávat už jen elektromobily

Japonský výrobce automobilů Nissan Motor bude v Evropě do roku 2030 prodávat už jen elektromobily. V Evropě nově uváděné modely jeho vozů budou navíc od teď jen plně elektrické. Podle agentury Reuters to uvedl generální ředitel společnosti Makoto Ušida.
auto.cz

Bentley Bentayga konečně dostalo řízení všech kol. A ještě luxusnější výbavu

Britská Bentayga už začíná stárnout a v Bentley pokračují s pravidelnými modernizacemi, díky nimž nově nabízejí ještě luxusnější výbavu, pokročilejší asistenty i technologii pro řízení všech kol.
auto.cz

TEST BMW iX1 xDrive30 – Vrcholná elektrická X1 pro každého

Po ukončení výroby elektromobilu BMW i3 je kompaktní SUV BMW iX1 nejmenším elektromobilem značky. Technicky zakládá na standardním BMW X1 a v reálném světě se od spalovacích sourozenců liší pouze minimálně. Jak se s ním žije ve vrcholné specifikaci xDrive30?
auto.cz

Nová Škoda Kodiaq se ukazuje na prvních skicách! Je velkou evolucí předchůdce

Jste zvědaví, jak bude vypadat nová Škoda Kodiaq? Mladoboleslavská automobilka začíná odhalovat design zásadní letošní novinky na prvních skicách. Oficiálně ji představí už příští týden.
auto.cz

Co vlastně stanovuje nová emisní norma Euro 7? Tady je to nejdůležitější

Ministři EU zodpovědní za konkurenceschopnost schválili novou emisní normu Euro 7, český ministr dopravy Martin Kupka označil vyjednaný kompromis za velký úspěch. Podle schváleného návrhu by automobilky měly snižovat emise nových vozidel méně a zároveň by měly mít na přípravu změn delší dobu.
auto.cz

Nový Rolls-Royce Phantom oslavuje italské vesnice a vinařství. Je jediný na světě

Britská luxusní značka představuje nový Rolls-Royce Phantom „Inspired by Cinque Terre“, který vyrobila na přání věrného zákazníka a sběratele. Vyrobila pouze jediný exemplář oslavující vinařství na italské riviéře.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Scania najala novou PR agenturu

Agentura Better měla pro Scanii původně dělat správu výkonnostních kampaní, ale nakonec si obě strany dohodly větší byznys. Firma nakonec bude mít v České republice, na Slovensku a v Maďarsku na starosti celou komunikaci značky Scania.

Celý článek

Scania najala novou PR agenturu

Agentura Better měla pro Scanii původně dělat správu výkonnostních kampaní, ale nakonec si obě strany dohodly větší byznys. Firma nakonec bude mít v České republice, na Slovensku a v Maďarsku na starosti celou komunikaci značky Scania.

Celý článek

Toyota Kolín plánuje nulové emise při výrobě aut

Výrobní závod Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně chce do roku 2030 dosáhnout uhlíkové neutrality a již o deset let později by měl vytvářet nulové emise CO2. Hlavní oblastí, na kterou se zaměří, je redukce spotřeby energií, přechod na bezemisní zdroje a zlepšení technologií.

Celý článek

Ministři testují vodíkovou Toyotu Mirai

Šéf Toyoty ČR Martin Peleška předal ve středu 14. června dva vozy Mirai ministrům práce a sociálních věcí a životního prostředí. Členové vlády mají rok na to, aby otestovali jejich vodíkový pohon.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka /KDU-ČSL/ a ministr životního prostředí Petr Hladík /KDU-ČSL/ už v minulosti nakupovali pro své resorty hybridy a elektromobily, teď se rozhodli rozšířit flotilu bezemisních vozů o vodíkový pohon. Od Toyoty si na rok pronajali za 20 000 korun měsíčně po jednom kusu Miraie.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.