Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

CarVertical: válka narušila trhy s ojetinami

Trhy s ojetými automobily se v posledních letech potýkaly s problémy, neboť výpadky dodávek polovodičů ohrožovaly nákupní řetězec automobilek. Mnoho automobilek loni věřilo, že krize již dosáhla svého vrcholu. Zdálo se, že úroveň dodávek automobilů se v roce 2022 vrátí na předchozí hodnoty. Hru ale změnila válka.

Plány zmařila ruská invaze na sousední Ukrajinu, kvůli níž automobilový průmysl čelí ještě větší krizi, jejíž řešení si vyžádá mnohem větší úsilí. Matas Buzelis, automobilový expert a vedoucí oddělení komunikace s veřejností společnosti carVertical, se s námi podělil o svůj názor na celou situaci.

Výpadky dodavatelských řetězců

Buzelis, jakožto odborník na automobilový průmysl, poukazuje na to, že ačkoliv ruský trh s novými automobily není největší na světě, hraje významnou roli v automobilovém dodavatelském řetězci.

Rusko vyváží cenné komponenty pro automobilový průmysl. Například Německo spoléhá na ruský titan, železo a palladium. Rusko, které v roce 2021 vyrobilo 108 milionů tun železné rudy, je pátým největším světovým výrobcem železné rudy a zásobuje evropské výrobce oceli, kteří nyní čelí vyšším cenám a možným obtížím při získávání kovu z jiných zdrojů.

Ruská invaze měla také dopad na automobilový průmysl na Ukrajině. Například němečtí výrobci automobilů, jako jsou BMW a Volkswagen, získávají kabelové svazky od ukrajinských dodavatelů. Ukrajina je navíc třetím největším světovým výrobcem niklu a hliníku, což jsou dva velmi cenné zdroje pro baterie a komponenty pro elektromobily.

A v neposlední řadě Ukrajina produkuje téměř 70 % celosvětové spotřeby neonu, který se používá při výrobě komponent, jako jsou mikročipy, což je další z nedostatkového zboží.

Sehnat dobrý ojetý automobil je těžší

Koupě ojetého vozidla byla obtížná a nákladná už v roce 2021 a jak se zdá, v roce 2022 bude ještě hůře. Zatímco trh s ojetými automobily stále roste, prodejci ojetých automobilů čelí nedostatku vozidel.

Jedním z hlavních důvodů současné situace je krize na trhu s novými automobily. Výrobci začínají omezovat výrobu vozidel pro zajištění stabilnější, ale nižší produkce. Tato změna ve výrobě nových vozidel zpomaluje dodávku vozidel na trh s ojetými automobily. Majitelé automobilů proto prodej svých vozidel oddalují nebo se jich vůbec nezbavují.

„Zájemci o koupi ojetého automobilu mají v současné době na výběr z nejomezenějších a zároveň nejdražších nabídek na trhu s ojetými automobily. Omezená nabídka ojetých automobilů však neznamená, že by se kupující měli vzdát postupů, které je chrání před podvody. Právě naopak – protože si musí vybírat z omezenější nabídky, měli by si zkontrolovat historii každého ojetého vozidla,“ říká Buzelis.

Jak vysvětluje šéf komunikace s veřejností společnosti carVertical, prodejci ojetých automobilů možná budou muset kupovat jakákoliv vozidla bez ohledu na jejich stav. Riziko nákupu ojetého automobilu ve špatném stavu může být mnohem vyšší, než tomu bylo, řekněme, před jedním či dvěma lety.

Nepředvídatelné ceny ojetých automobilů

V roce 2021 již ceny ojetých vozů dosáhly historického maxima. I když se ke konci roku stabilizovaly a dokonce začaly padat, ruská invaze na Ukrajinu vytvořila na východoevropském trhu ojetých vozidel bezprecedentní situaci.

Roky se kupci ojetých automobilů z Ukrajiny hrnuli do Polska, Litvy, na Slovensko a do Maďarska. Zatímco po novějších automobilech byla na místních trzích v uvedených zemích vyšší poptávka, Ukrajinci skupovali mnoho automobilů starších deset a více let, zejména těch s úspornými, ale „špinavými“ naftovými motory.

Na druhé straně, omezení toku zákazníků změní trh s ojetými vozidly v sousedních zemích Ukrajiny. Ceny starších automobilů pravděpodobně klesnou, neboť prodejci se snaží zmírnit své ztráty, aby se přizpůsobili současné situaci.

Vliv cen pohonných hmot

Ceny pohonných hmot v mnoha evropských zemích překonaly kritickou hranici 2 EUR za litr, což vyvolalo zájem o změnu každodenních návyků.

„Rostoucí ceny pohonných hmot způsobí, že někteří řidiči budou méně dojíždět. Lidé každoročně najedou méně kilometrů, protože zvolí veřejnou dopravu nebo jiné alternativní dopravní prostředky. Méně kilometrů by znamenalo méně nehod, což by vedlo k úspoře provozních nákladů,“ říká odborník z CarVertical.

Tím by se snížil počet vozidel na silnicích, ale vyšší ceny pohonných hmot by rovněž zvýšily zájem o vozidla s nízkou spotřebou paliva.

To znamená, že vozidla se vznětovými motory mohou vyvolat zájem díky bezkonkurenční spotřebě paliva. Tento trend se však omezí na země, které nezdaňují vozidla s vyššími emisemi CO2.

Zvýšené ceny pohonných hmot povzbudí zákazníky, aby investovali do ojetých elektrických vozidel. Navzdory rostoucím cenám energie zůstávají celkové náklady na vlastnictví elektromobilů nižší a mohou být ještě nižší, pokud majitelé k nabíjení použijí solární energii. Odhaduje se, že solárním nabíjením ušetří 600–800 EUR ročně.

26.04.2022Autodealers

Informace odjinud


Tesla Roadster je už nezajímavý hypersport překonaný rodinným sedanem

Tolikrát slibovaný elektromobil postupně přichází o auru raketového stroje. Fantastická dynamika už není jeho výsadou, tempo zvládá držet sedan schopný pobrat celou rodinu i s nákupem.   
auto.cz

Brabus 600, aneb když Maybach nestačí. Dvojnásobná cena a 97 koní navíc

Pokud pro vás není Mercedes-Maybach třídy S dostatečně rychlý, luxusní a exkluzivní, Brabus má pro vás řešení. Představivosti se mnoho mezí neklade, ale nesmíte mít hluboko do kapsy.
auto.cz

Gangy kradou osmiválcové Dodge, před koncem výroby je shání na Blízkém východě a v Africe

Rychle před ukončením výroby využívají zloději dostupnost osmiválcových aut. Celé gangy kradou vystavené kusy na objednávku tisíce kilometrů vzdálených odběratelů.
auto.cz

Rallye Nový Zéland v cíli: Rovanperä vyhrál a je nejmladším mistrem světa

Finský jezdec Kalle Rovanperä (Toyota GR Yaris Rally1) vyhrál Rallye Nový Zéland, která byla jedenáctým podnikem letošního mistrovství světa v automobilových soutěžích. Stal se poprvé mistrem světa a ve věku 22 let a jeden den je nejmladším v historii. Překonal sedmadvacet let starý rekord legendárního Skota Colina McRaeho.
auto.cz

Motocyklová VC Thajska 2022: V MotoGP na osychající dráze porazil Oliveira Millera

Nejsilnější kubatura se v thajském Buriramu stala na vodě kořistí Miguela Oliveiry. Bláznivý a krátký závod Moto2 vyhrál Tony Arbolino před Filipem Salačem. V Moto3 posílil Dennis Foggia své šance na titul.
auto.cz

Manhart vyladil Nissan Patrol Nismo, teď nabídne až 650 koní

Mohutný offroad s osmiválcem dostal přeplňování kompresorem, kromě výkonu ale nabídne i tradiční okázalost.
auto.cz

Rallye Pačejov po 1. dnu: Šampion Kopecký vede, ale Mareš je hodně blízko

Devítinásobný mistr republiky Jan Kopecký (Škoda Fabia Rally2 evo) zatím vede po prvním dnu Invelt Rally Pačejov, která je sedmým podnikem SONAX mistrovství republiky v automobilových soutěžích. 
auto.cz

Alpine láká na premiéru okruhově zaměřené A110 R

Úspěšná Alpine A110 se dočká okruhově zaměřené verze R, která se představí již začátkem příštího týdne. Informací máme zatím pomálu, ale náznaky automobilky slibují skutečnou specialitu.
auto.cz

Pole position na osychající trati získal v Singapuru Leclerc. Verstappen až osmý

Pole position na Velkou cenu Singapuru 2022 získal Charles Leclerc, který do závodu odstartuje před Pérezem a Hamiltonem.
auto.cz

Multivan T7 se v tichosti pochlubil spacím paketem. Víme, kdy dorazí do Česka

Poslední generace populárního Volkswagenu Multivan, někdy označovaná jako T7, se během veletrhu IAA konečně pochlubila praktickým spacím paketem.
auto.cz

Kvalifikace motocyklové VC Thajska 2022: V MotoGP zlomil rekord Marco Bezzecchi

Nejrychlejší časy vybojovali při jednostopé Grand Prix Thajska v jednotlivých kubaturách Marco Bezzecchi (MotoGP), domácí Somkiat Chantra (Moto2) a Dennis Foggia (Moto3).
auto.cz

Toyota bZ4X: Poprvé čistě elektricky

Model k názvem bZ4X je vůbec prvním z řady nových toyot s označením BZ = Beyond Zero aneb Za nulovou hranicí emisí. Nabízí výrazný design, velký vnitřní prostor a schopnosti pravověrného SUV. Stojí 1,3 milionu.
auto.cz

Nově odhalený futuristický prototyp solárního elektromobilu má dojezd 1000 mil

Aerodynamický elektromobil poháněný slunečními paprsky zkušebně existuje. Vývojové postupy naznačují možnosti sériové výroby už příští rok.
auto.cz

Members news

Calendar


Public Besip SDA-CIA
Current month   

Events

Choose a day

Nejbližší akce


Cooperate with

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.