Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Gebrüder Weis otestoval elektrický tahač

Gebrüder Weiss úspěšně otestoval elektrický tahač Volvo FM Electric 4×2 na českých silnicích. Testování proběhlo v posledním červencovém týdnu a tahač během něj najezdil celkem 1 000 km v terénu s různým profilem.

„V Gebrüder Weiss dlouhodobě testujeme inovativní technologie, včetně různých možností využití elektrického pohonu v těžké nákladní dopravě. Je to pro nás jedna z možností, jak do budoucna snižovat produkci CO2 v rámci naší firemní strategie s důrazem na udržitelnost,“ uvádí Jan Kodada, obchodní a marketingový ředitel Gebrüder Weiss ČR.

Elektrický tahač Volvo FM Electric testovaný Gebrüder Weiss v běžných podmínkách provozu má kapacitu akumulátorů 540kWh a výrobcem udávaný dojezd až 300 km. Uveze až 44 tun a do návěsu, který byl využitý během testování, lze naložit 33 palet. Pro test společnost využila mobilní DC nabíječku a výkonu 43 kW.

Trasa s nízkou průměrnou rychlostí a kopcovitým terénem napomáhala vysoké hodnotě rekuperace která dosahovala 14,8 % z času jízdy a dosáhla hodnoty 341 kWh. Díky výkonu elektromotoru a 12rychlostní převodovce si tahač hravě poradil i se stoupáním na trase. Řidič při nočním provozu ocenil hlavně tichý a plynulý chod elektrického pohonného ústrojí, které navíc nevytváří žádné vibrace. Při průměrné spotřebě nafty 32 l/100 km jsme na 1000kilometrové trase ušetřili 841 kg CO2.

Gebrüder Weiss ve své flotile dlouhodobě zvyšuje podíl alternativních pohonů v oblasti těžkých nákladních vozidel a vyvíjí nízkoemisní řešení pro poslední míli. „Zavádění elektrických vozidel na nové trasy je součástí našeho závazku postupně snižovat emise. Hlavní potenciál vozů na elektrický pohon vidíme především při přepravách v maximální vzdálenosti do 200 kilometrů,“ dodává Jan Kodada.

Dodávky a 17paletová vozidla s elektrickým pohonem jsou nasazeny v běžném provozu ve Vídni a nyní nově i v Maďarsku a Chorvatsku. Už více než 2 roky využívá Gebrüder Weiss bezemisní vodíkový nákladní vůz na běžných rozvozových trasách ve Švýcarsku a další tři nákladní vozy s vodíkovým pohonem budou do konce 2023 rozvážet zásilky také v Německu. V Rakousku a nově také v Chorvatsku navíc běžně za zákazníky na poslední míli vyráží nákladní elektrokola (tříkolky).

11.08.2023Autodealers

Informace odjinud

Správné auto pro chudšího veteránistu? Martin Vaculík chválí Audi Coupé B3.

Že BMW 325i generace E30 přináší radost z jízdy a uznání okolí, to asi všichni víme. Ale opravdu stojí za 600.000 Kč, což je dnes běžná nabídka za zachovalý a dobře vybavený kus? Audi Coupé generace B3 ve verzi quattro koupíte za polovinu.
auto.cz

Němci vyvíjejí osmiválec, který neprodukuje emise oxidu uhličitého. Pracuje na principu známém desítky let

Spalovací motor bez emisí oxidu uhličitého? To zní spíš jak recept na špatné sci-fi. V tomhle případě je to ale pravda a dokonce se jedná o plnotučný osmiválec.
auto.cz

Experti se mýlili v používání mobilů během řízení. Je to ještě horší, než si mysleli

Manipulace s mobilním telefonem a jeho sledování za jízdy výrazně snižuje pozornost řidiče. Nejčastěji k tomu dochází při jízdě po dálnici. A při překročení dovolené rychlosti.
auto.cz

TEST Toyota Aygo X Hybrid Executive – Úspornější a mrštnější než dřív

Faceliftovaná Toyota Aygo X dostala hybridní ústrojí, ale až na zvýšení ceny nenacházím jediné negativum, za nímž by tato změna stála – a tu cenu si velmi snadno obhájí. Sice jí trochu narostl přední převis, ale pořád se všude vejde, je úspornější a konečně má i dost výkonu.
auto.cz

Nová Škoda Epiq konečně ukazuje interiér! Čekali jste tohle? Známe i datum premiéry

Mladoboleslavská automobilka dnes zveřejnila první skici interiéru nového modelu Epiq. A konečně známe také datum kompletní oficiální premiéry.
auto.cz

Mitsubishi má nový mild-hybridní motor pro outlander. Má to ale háček

Automobilka Mitsubishi na evropském trhu momentálně nabízí pouze dva vlastní modely, ostatní jsou licencovanými Renaulty. Pro americký trh však nyní připravila novou pohonnou jednotku.
auto.cz

Děti se od rodičů učí špatným řidičským návykům. V Británii proto řídí už od 9 let věku

Průzkumy ukazují, že děti za své mládí stráví průměrně 3400 hodin v autě, kde pozorují špatné řidičské návyky svých rodičů. Britská autoškola se to snaží změnit poskytnutím kurzů dětem od devíti let a vypadá to, že je tento přístup úspěšný.
auto.cz

Nissan se vrací ke jménu Primera a nebude to SUV. Novinka ale staromilce nepotěší

Oživování dávno ukončených modelů je dnes v kurzu a oblíbily si ho i japonské automobilky. Další je Nissan, který se vrací k dávno zapomenuté modelové řadě Primera. Jen technikou už míří jasně do budoucnosti.
auto.cz

Vrátí se osmiválce do aut? Podporu získávají z nečekaného místa

Celá Čína sice masivně elektrifikuje, neznamená to ale, že se se spalovacími motory úplně končí. Po návratu boxeru u BYD a pokusech s wankelem menší renesancí prochází i osmiválec. Tomu důvěřuje zejména automobilka GWM.
auto.cz

Dramatickou Velkou cenu Miami 2026 vyhrál Kimi Antonelli

Grand Prix Miami 2026 vyhrál Kimi Antonelli před Landem Norrisem a Oscarem Piastrim.
auto.cz

Světové městské auto roku 2026 míří do Česka. Prohlédli jsme si ho v Pekingu

Vůz prostě nazvaný Firefly má čtyři metry na délku a v Norsku se prodává v přepočtu za půl milionu korun. Automobilka už loni ohlásila jeho vstup do Česka, tak jsme ho prozkoumali na pekingském autosalonu.
auto.cz

Komu radary nejvíc prospívají? Radarový blackout

Šikana a byznys. Tak vidí většina řidičů z naší ankety nespočet radarů v obcích, díky kterým starostové plní kasu miliony korun z udělených pokut. Všichni mluví o bezpečnosti provozu, ale když jim chce stát vzít část výdělku, hrozí některé obce plošným vypínáním radarů.
auto.cz

Leapmotor chtěl jít s dobou, zákazníci volali po zavedeném řešení. Automobilka je vyslyšela

Automobilky v poslední době více naslouchají svým zákazníkům a zejména ty čínské dokážou změny implementovat opravdu rychle. Vozy společnosti Leapmotor díky zpětné vazbě nyní dorazí s fyzickým klíčem a karta či mobilní aplikace budou odsunuty na záložní linii.
auto.cz

Czech Oldtimer Express živě, den 5: Cílem jízda nekončí

Pro finálovou etapu nám itinerář naplánoval změnu směru jízdy. Zatímco až dosud se účastníci výpravy historických vozidel kontinuálně přesouvali ze severu na jih, tentokrát nás čekala jízda od východu na západ po dolní polovině italské „botičky“ – zhruba v místech, kde byste hledali kotník.
auto.cz

Calendar


Public Besip SDA-CIA
Current month   

Events

Choose a day

Nejbližší akce

Members news

Chery nastínila v Pekingu novou strategii

Čínská Chery svolala stovky zástupců světových médií na pekingský autosalon kde na tiskové konferenci představila novou technologickou strategii a také nové modely pro globální trhy. Značka plánuje propojit technologický vývoj, produktové novinky a své mezinárodní ambice.

Celý článek

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Cooperate with

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.