Svaz Dovozců Automobilů Car Importers Association
CZ EN

Konstruktér Petr Hrdlička oslavil 90 let

Životní příběh Petra Hrdličky, který právě oslavil 90. narozeniny (*12. září 1934), je úzce spojený s tuzemským automobilovým průmyslem a značkou Škoda.

Dokázal se prosadit díky svým znalostem konstrukce moderních automobilů, stal se ředitelem technického vývoje, jehož hlavním úkolem byl vývoj modelu Škoda Favorit, svou stopu zanechal i u modelu Škoda 1000 MB a evoluce vozů Škoda s motorem vzadu v 80. letech.

Úspěšná kariéra okolnostem navzdory Petr Hrdlička se narodil 12. září 1934 v Praze. Kádrové posudky mu kvůli působení jeho otce na pozici ředitele automobilky za 2. světové války znemožnily přijetí na vysokou školu, a tak nastoupil do Ústavu pro výzkum motorových vozidel (ÚVMV). Díky schopnostem a odhodlání, ale i souhrou příznivých okolností jej v roce 1954 přece jen přijali na ČVUT, po promoci pak Petr Hrdlička nastoupil v roce 1959 do automobilky Škoda do oddělení konstrukce přípravků.

Značný dopad na modely s motorem vzadu Díky specializaci na hypoidní ozubená kola dostal Petr Hrdlička již v roce 1959 úkol vypočítat parametry soukolí zadní nápravy na připravovaný nový model Škoda 1000 MB. Jeho práce se projevila i na změnách dalších komponent vozu tak, aby byla zajištěna jejich odolnost.

V druhé polovině 70. let minulého století pracoval Petr Hrdlička jako vedoucí útvaru Vědeckotechnického rozvoje v UVMV, kde založil i oddělení inovací, které se zabývalo i modernizací modelů Škoda 742 a 743. Přispěl zejména k vývoji vlečené zadní nápravy, ale zasadil se třeba i o aplikaci hřebeného řízení, výkonnější brzdové soustavy či úpravy čtyřstupňové převodovky na pětistupňovou s cílem dosáhnout nižší hlučnosti a spotřeby paliva.

Nejdůležitější projekt: Vývoj modelu Škoda Favorit Petr Hrdlička je nejvíce spjatý s modelem Škoda Favorit, jehož úspěch byl pro automobilku životně důležitý – přinesl vytoužený přechod na moderní koncepci s motorem vpředu a s pohonem předních kol. Jako ředitel technického vývoje pracoval Petr Hrdlička v Mladé Boleslavi sedm let od března 1983 do března 1990.

Na samotném počátku byl strůjcem kontraktu s designérem Giuseppem „Nuccio“ Bertonem a díky své technické erudici ovlivňoval u veškerých komponent vozu jejich vývoj, konstrukci i případné dodávky od subdodavatelů, u nichž prosadil zavedení řady moderních technologií. Týmu kolem Petra Hrdličky se podařilo projekt Škoda Favorit úspěšně dokončit v rekordním čase. Zcela nový vůz se veřejnosti poprvé představil už v září 1987. Moderní koncepcí a zavedením nových technologií výrazně přispěl k modernizaci celého automobilového průmyslu v tehdejším Československu a položil základy pro rozhodnutí koncernu Volkswagen o vstupu do české automobilky v roce 1991.

Po odchodu ze Škoda Auto v roce 1990 se Petr Hrdlička s automobilkou opět profesně spojil v polovině 90. let v pozici externího konzultanta a nadále zůstával v kontaktu především s oddělením vývoje.

Technické dědictví rodiny Hrdličkových S mladoboleslavskou automobilkou je sága rodiny Hrdličkových spjata již od ledna 1929, kdy se Karel Hrdlička (1. 3. 1888 – 7. 12. 1979, otec Petra Hrdličky) stal náměstkem závodního ředitele, a záhy ředitelem celé automobilky, jejíž tehdejší oficiální název byl Akciová společnost pro automobilový průmysl (ASAP). Na této pozici setrval až do roku 1942, kdy jeho angažmá pod tíhou válečných událostí skončilo. Za jeho éry se Škoda posunula na první místo mezi silnou domácí konkurencí a etablovala mimo jiné modelové řady Popular, Rapid, Favorit či Superb. To vše zejména díky zavedení poprvé v Československu sériové výroby ve zcela novém moderním závodě.

13.09.2024Autodealers

Informace odjinud

Callaway Sledgehammer Corvette byl stejně rychlý jako Bugatti Veyron. O 17 let dříve!

Obecně se uvádí, že prvním silničním vozem, který dosahoval rychlosti vyšší než 400 km/h, bylo Bugatti Veyron. Ve skutečnosti vzniklo takhle rychlé auto mnohem dříve v zámoří.
auto.cz

Život s elektromobilem bude o něco snazší. Google integruje nabíjení do plánování tras

Spousta lidí dnes místo navigace poskytované automobilkou používá raději navigaci zrcadlenou z mobilního telefonu. Přední navigační aplikace společnosti Google chce nyní usnadnit život majitelům elektroaut.
auto.cz

Úspěch Renaultu 5 je nepřehlédnutelný. Postaví Citroën novodobé 2CV?

Retro design v kombinaci s moderní technikou se ukazuje jako trefa do černého, což potvrzují prodejní čísla nového Renaultu 5. Na vlnu nostalgie chce nyní naskočit i Citroën, který podle všeho připravuje elektrický návrat legendární „kachny“ 2CV.
auto.cz

Je pro vás osmiválcový pick-up málo americký? Ram slaví výročí USA speciální edicí

Spojené státy letos oslaví 250. výročí a Ram ho slaví speciální edicí svého pick-upu 1500. Podobnou oslavu chystá i pro své další značky. Zahanbit se nenechají ani Ford a Chevrolet.
auto.cz

Dvanáctiválec, nebo dva řadové šestiválce? Ferrari vyvíjí motor se dvěma klikovými hřídeli

Motor s více než jednou klikovou hřídelí v minulosti poháněl například lodě, ponorky nebo lokomotivy. Do budoucna se s ním ale možná setkáme také ve vozech Ferrari.
auto.cz

Další důvod, proč nedávat značku za čelní sklo. Při nehodě se změní v projektil

Kdyby nestačila hrozba ztráty řidičáku, dalším důvodem, proč nedávat značku za čelní sklo ani v nouzi, je bezpečnost při nehodě. Při určitém typu nárazu může vážně zranit osádku vozu.
auto.cz

Cítíte se víc oslněni novými auty? Silnější světla mají výhody

Americká studie tvrdí, že přínos silnějších světel je větší než negativa pramenící z možného oslnění ostatních řidičů.
auto.cz

Odhalujeme novou Škodu Epiq! Malý elektromobil ohrozí i spalováky

Oficiální premiéra nejdostupnějšího elektromobilu od Škody je naplánována až na květen, ale my vám už dnes přinášíme pohled bez maskování. Epiq má být nový prodejní hit, který přesvědčí i mnoho konzervativních zákazníků k přechodu na elektřinu.
auto.cz

První jízda s novým Opelem Astra: Pohony mění náturu

Chorvatské pobřeží a dálnice ukázaly zcela odlišný charakter jednotlivých pohonů. nového Opelu Astra. Vyzkoušeli jsme mild-hybrid, plug-in hybrid i Astru Electric.
auto.cz

Takto vypadá Škoda Fabia, o kterou se Martin Vaculík stará jako komunista o žigulíka

Pro většinu lidí je přelomovým novodobým modelem, který vytáhl domácí automobilku mezi významné evropské hráče, první octavia z roku 1996. Já takto v srdci chovám až první fabii z roku 1999, kterou bych dodnes zařadil mezi deset nejlepších aut za celou svou novinářskou kariéru.
auto.cz

Konec nudné šedi? Na auta se pomalu vrací barvy

V šedi evropského trhu se tu a tam objeví někdo, kdo se při konfiguraci svého nového vozu nebál vystoupit z řady. Podle dat výrobců automobilových laků i automobilek to vypadá, že takových lidí je čím dál víc.
auto.cz

Inovativní řešení úplně zbytečného problému. Jeep Cherokee má v klikách kapacitory

Aby se zadní dveře Jeepu Cherokee daly otevřít i bez 12V energie, mají jejich tlačítka kapacitory s dostatkem energie na dvě až tři otevření. Něco takového by ale vůbec nemělo být potřeba.
auto.cz

Babiš tlačí na pumpaře, chce srazit ceny a ohrozit menší stanice. Evropa volí jiné cesty

Ceny pohonných hmot se znovu stávají politickým tématem číslo jedna. Zatímco Andrej Babiš jedná s největšími pumpaři o možném zastropování marží, okolní státy už zavádějí konkrétní kroky. Od snižování daní přes cenové dohody až po regulaci samotného zdražování.
auto.cz

TEST Audi RS 3 Limuzína 2.5 TFSI quattro: Berte, než ji zakážou!

Obě karosářské varianty modelu RS 3 (Sportback a Limuzína) prošly v roce 2024 modernizací. Změn si při rychlém pohledu téměř nevšimnete, není jich ale málo. Navíc pod kapotou stále buší charismatické pětiválcové srdce a pohon quattro je zábavnější než kdy dřív.
auto.cz

Kalendář akcí


Veřejný Besip SDA
Aktuální měsíc   

Akce

Pro zobrazení akcí zvolte den.

Nejbližší akce

Aktuality členů

Tomáš Macháč ambasadorem značky Kia

Olympijský vítěz Tomáš Macháč se stal novou tváří automobilky Kia. Přidal se tím k Jaromíru Jágrovi, který je s Kia spojen od roku 2020. Macháč získal v rámci spolupráce nejrychlejší model značky – sportovní elektromobil Kia EV6 GT.

Celý článek

Scania Finance mění název na TRATON

Scania Finance Czech Republic změnila s účinností od 7. července 2025 svůj název na TRATON Financial Services Czech Republic. Změna má být součástí širší transformace v rámci skupiny.

Celý článek

Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional a Jeep® rozšiřují portfolio značek skupiny Emil Frey v ČR

Skupina Emil Frey v České republice vstupuje díky novým značkám do další klíčové etapy svého působení v České republice. Jejich integrace s sebou nese potřebu adaptovat organizační strukturu, začlenit stávající zaměstnance, přijmout nové posily a provést další úkony k zajištění bezproblémového a efektivního chodu celé organizace.
Tisková zpráva

Celý článek


Spolupracujeme

Autodealers.cz ibesip.cz SAP.cz Autodealers.cz logo Autojob.cz logo vizenula logo cistadoprava
TOPlist
 COPYRIGHT © SDA / CIA, CZECH REPUBLIC, POWERED BY RTV DATA, S.R.O.